Բրազիլիայի խորհրդարանի պատգամավորության թեկնածու անգրագետ ծաղրածուն մեծ ժողովրդականություն է վայելում
Ինչպես գրում է «The Independent»-ը,  ծաղրածու Ֆրանսիսկո Սիլվան կարող է Բրազիլիայի խորհրդարանի  513 տեղերից մեկը զբաղեցնել։ Սակայն Սիլվան, որը հայտնի է Տիրիրիկա (պորտուգալերենից  թարգմանաբար նշանակում է մռթմռթան) մականունով, դեռ ստիպված է ապացուցել, որ կարողանում է կարդալ ու գրել։
Ներկա պահին տեղական հեռուստատեսությունում կատակերգական հաղորդում վարող ծաղրածուի անգրագիտության հարցը բարձրացվել է մի քանի օր առաջ՝ սեպտեմբերի 26-ին, երբ  «Երոսա» ամսագիրը հայտարարել, թե Սիլվան  ինքնուրույն չի կարողացել կարդալ արծարծվող քաղաքական հարցերի ցանկը և դիմել է օգնականին։
Դրանից հետո բրազիլական դատարանը որոշել է, որ Սիլվան պետք է գրագիտությունն ապացուցող թեսթ անցնի։ Մինչև նա չապացուցի, որ կարողնում է կարդալ և գրել, չի կարող ստանձնել իր պաշտոնը, որովհետև ըստ Բրազիլիայի օրենսդրության՝ անգրագետ մարդն իրավունք չունի դառնալու ղեկավարության անդամ։
Համենայնդեպս, Տիրիրիկա ծաղրածուն ամենասիրված և ժողովրդականություն վայելող թեկնածուն է։ Հարցման արդյունքները ցույց են տվել, որ նրա օգտին կողմ է քվեարկելու ավելի քան մեկ միլիոն մարդ։ Նա կարող է պարծենալ, որովհետև ոչ մի թեկնածու ընտրողների կողմից նման սեր չի վայելել։
Սիլվայի նախընտրական քարոզարշավը ներառում է հետևյալ բնույթի հայտարարություններ. «Ավելի վատ լինել չէր կարող», «Ինչո՞վ է զբաված պատգամավորը: Գաղափար անգամ չունեմ։ Քվեարկեք իմ օգտին, և վստահեցնում՝ ես դա կպարզեմ»։

Неграмотный бразильский кандидат в депутаты пользуется широкой популярностью
Как пишет «The Independent», клоун Франсиско Силва поборется за одно из 513 мест в нижней палате парламента Бразилии. Однако в случае победы Силва, также известный под кличкой Тиририка (в переводе с португальского языка - "ворчун"), должен будет доказать, что он умеет читать и писать.
Вопрос о безграмотности клоуна, который в настоящее время работает ведущим комедийного шоу на местном телевидении, был поднят несколько дней назад. В воскресенье, 26 сентября, бразильский журнал «Epoca» опубликовал заявления помощников Силвы о том, что он не умеет читать и писать. Когда журналист издания попросил кандидата в депутаты прочесть с листа вопросы о политике, клоун разволновался, начал заикаться, и в итоге ему пришлось обратиться за помощью к ассистентам - они и прочли для него вопросы.
После этого бразильский суд постановил, что Силва должен будет пройти тест на грамотность. До тех пор пока он не докажет умение читать и писать, он не сможет вступить в должность, поскольку, по бразильским законам, безграмотный человек не имеет права становиться представителем власти.
Так или иначе, клоун Тиририка является самым популярным кандидатом в конгресс Бразилии. Опрос показал, что за него готовы проголосовать более миллиона человек - ни один из претендентов на попадание в законодательный орган страны не может похвастаться такой любовью избирателей.
Избирательная кампания Силвы включает в себя заявления такого плана: "Ничего хуже и быть не может", а также "Чем занимается депутат? Я понятия не имею. Голосуйте за меня, и я обязательно это выясню!".