ԱՄՆ–ը հազվադեպ է գրոհում ԻՊ դիրքերը թիրախներ չունենալու պատճառով
Պենտագոնը բացատրել է Սիրիայում հասցվող ավիահարվածների թվի նվազեցումը սակավ թիախների առկայությամբ։ Ամերիկյան ռազմական գերատեսչության ներկայացուցիչ, գնդապետ Սթիվ Ուորրենի խոսքերով՝ ԱՄՆ–ը հարվածում է այն նշանակետերին, որոնք տեսանելի են։
«Իրաքում ավելի շատ նշանակետեր կան։ Չափազանց կարևոր վերերկրյա գործողություններն ընթանում են Իրաքում։ Հենց այնտեղ է կենտրոնացված մեր օդուժի մեծ մասը»,–Պենտագոնի ներկայացուցչի խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ նովոստի»–ն։
Նշվում է, որ երեքշաբթի նշանակետերն անհամեմատ շատ են եղել. այդ օրն ԱՄՆ–ի գլխավորած կոալիցիան Սիրիայում 8 ավիահարված է հասցրել ԻՊ դիրքերին։ Սակայն Պենտագոնի ամենօրյա ամփոփումներով պարզ է դառնում, որ ԱՄՆ–ի հասցրած ավիահարվածները նվազել են Սիրիայում ՌԴ ռազմական գործողությունների մեկնարկից։ Վերջին 3 շաբաթվա ընթացքում կոալիցիայի ուժերն օրական 1-2 ավիահարված են հասցնում ահաբեկիչների դիրքերին։
Ուորրենը, որը ղեկավարում է Սիրիայում և Իրաքում իրականացվող ռազմական գործողությունները, հայտնել է, որ ներկայումս որևէ նշան չի տեսնում, որ ՌԴ–ն կարող է ռազմական գործողություն սկսել Իրաքում։ Լրագրողի հարցին՝ եթե, այնուամենայնիվ, ՌԴ–ն սկսի գործել Իրաքում, ինչպե՞ս են փոխգործակցելու 2 երկրների օդաչուները, Ուորրենը պատասխանել է, որ ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը վերաբերում է միայն Սիրիային։
Ավելի վաղ ազգային անվտանգության հարցով իրաքցի նախկին խորհրդական Մուվաֆֆաք ար–Ռուբային հայտարարել էր, որ իր երկիրը պետք է միավորվի ՌԴ հետ ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարում և հրաժարվի ԱՄՆ–ի հետ համագործակցությունից։

США редко атакуют боевиков ИГ в Сирии из-за отсутствия целей
Пентагон объяснил снижение числа авиаударов в Сирии небольшим числом доступных целей. По словам представителя Пентагона, полковника Стива Уоррена, США бьют по ним там, где их видит.
«В данном случае было намного больше целей в Иракею. Очень важные наземные операции проводятся в Ираке. Именно там сконцентрировано большинство наших воздушных сил», – цитирует представителя Пентагона РИА «Новости».
Отмечается, что во вторник в Сирии оказалось больше целей, и коалиция во главе с США нанесла 8 авиаударов. Ежедневные сводки Пентагона показывают снижение числа авиаударов с момента начала российских авиаударов в этой стране против террористической группировки «Исламское государство». Как правило, силы коалиции США наносят 1-2 авиаудара в день в Сирии в последние три недели.
Уоррен отметил, что США не располагают данными о том, что Россия может начать военную операцию на территории Ирака. Отвечая на вопрос журналистов о том, как будут взаимодействовать пилоты двух стран в небе над Ираком, Уоррен сказал, что «подписанный меморандум по предотвращению инцидентов касается только Сирии».
Ранее бывший иракский советник по национальной безопасности Муваффак ар-Рубаи заявил, что его стране необходимо объединиться с РФ в общей борьбе с террористическими группировками и отказаться от сотрудничества с США.