Ադրբեջանում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Մեթյու Բրայզան արդեն Բաքվում է
Ինչպես հաղորդում է «АПА» գործակալությունը, Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանատան մամլո խոսնակ Քիթ Նինը հայտնել է, որ Ադրբեջանում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Մեթյու Բրայզան երեկ երեկոյան ժամանել է Բաքու։ Նշենք, որ դեկտեմբերի 30-ին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման օգտվելով իր հատուկ լիազորություններից՝ Կոնգրեսի արձակուրդի օրերին 6 նշանակում կատարեց, այդ թվում՝ Ադրբեջաբնում ԱՄՆ դեսպանին։ Իսկ  հունավրի 28-ին, ԱՄՆ պետքարտուղարությունում կայացել է նրա երդման արարողությունը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանում Բրայզային դեսպան նշանակելու շուրջ բազմաթիվ անհամաձայնություններ կային, քանի որ նա եղել է ղարաբաղյան հակմարտության կարգավորման միջնորդ հանդիսացող Մինսկի խմբի համանախագահ, և դեսպանի պաշտոնում նրան հաստատելն ապացուցում է հարցի վերաբերյալ Բրայզայի ադրբեջանամետ դիրքորոշումը։

Новый посол США в Азербайджане уже прибыл в Баку
Новоназначенный посол США в Азербайджане Мэтью Брайза прибыл в Баку. Об этом, как передают азербайджанские СМИ, сообщил пресс-секретарь посольства США в Азербайджане Кит Бин.
Отметим, 30 декабря, в дни каникул Конгресса, президент США Барак Обама, воспользовавшись своими особыми полномочиями, без утверждения Сената произвел 6 назначений, в том числе назначил на должность посла США в Азербайджане Мэтью Брайзу. 28 января в Госдепартаменте США состоялась церемония его присяги.
Напомним, что вопрос назначения Мэтью Брайзы послом США в Азербайджане вызвал волну недовольства, так как ранее он занимал пост американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ по урегулированию Карабахского конфликта, а утверждение его на этом посту доказывает проазербайджанскую позицию Брайзы по Карабахскому конфликту.