ՌԴ գլխավոր շտաբ. ԻԼԻՊ–ը դեռահասների է զենքի տակ դնում (լուսանկար)
Սիրիայում «Իսլամական պետության» գրոհայիններն անչափահասների զորահավաք են սկսել։ Բացի այդ, ահաբեկիչներն արգելափակիչ ջոկատներ են ստեղծում, որպեսզի խուսափեն մանկահասակ կռվողների դասալքությունից։ Այս մասին, «Ինտերֆաքսի» փոխանցմամբ, հայտնել է ՌԴ Գլխավոր շտաբի ԳՕՎ գեներալ–գնդապետ Անդրեյ Կարտապալովը։
Նրա խոսքերով՝ մեծ կորուստների պատճառով ԻԼԻՊ–ի դաշտային հրամանատարներն իրենց վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում ստիպված են զենքի տակ դնել բոլորին անխտիր։
«Հայտարարված զորակոչին ներակայանում են դեռահասներ՝ սկսած 12 տարեկանից։ Սակայն վախի պատճառով այդ նորակոչիկները նետում են զենքերը և զանգվածաբար լքում դիրքերը։ Մեզ հայտնի է, որ Հալեպի ահաբեկչական խմբավորումների ղեկավարները, փորձելով կանխել անչափահասների փախուստը, առավել հավատարիմ զինյալներից արգելափակիչ ջոկատներ են ստեղծում»,–ասել է գեներալը։
Աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ ներկայումս Սիրիայի գրոհայինների շրջանում զանգվածային դասալքություն է սկսվել. փախչում են Թուրքիա և Հորդանան։ Դաշտային հրամանատարները փորձում են օգնական ուժեր ներգրավել Իրաքից։

ИГ мобилизует в свои ряды подростков – Генштаб РФ (фото)
Террористы в Сирии создают заградительные отряды, чтобы избежать дезертирства мобилизованных подростков. Как передает «Интерфакс», об этом сообщил журналистам начальник Главного оперативного управления Генштаба РФ генерал-полковник Андрей Картаполов.
По его словам, из-за больших потерь полевые командиры «Исламского государства» на подконтрольной территории вынуждены «ставить под ружье поголовно всех».
«В ходе объявленной ими мобилизации призываются подростки в возрасте от 12 лет, однако из-за страха эти новобранцы бросают оружие и массово оставляют свои позиции. Нам известно, что отдельные главари бандформирований в провинции Алеппо, пытаясь остановить бегство новобранцев, создают из наиболее преданных боевиков заградительные отряды», – рассказал генерал.