Բրիտանացի հակերները երեք ամսվա ընթացքում 9,5 միլիոն դոլար են գողացել
Ինչպես հաղորդում է «Sky News»-ը, երեքշաբթի՝ սեպտեմբեր 28-ին, Բրիտանիայի ոստիկանությունը ձերբակալել է 19 հոգուց բաղկացած  մի խմբի, որին կասկածում են  համացանցային ավազակության համար։ Ենթադրվում է, որ հանցավոր խմբի անդամները Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիների  բանկային հաշիվներից 6 մլն ֆունտ (9,5 մլն դոլար) են գողացել։
Այս գումարը հակերները գողացել են երեք ամսվա ընթացքում։ Այն, որ նրանք գումար գողանալով և ուրիշների անձնական տվյալները իմանալով են զբաղված եղել, հայտնաբերվել է նրանց անձնական համակարգիչներում։
Ոստիկանության ներկայացուցիչներն  ասել են, թե գողացված գումարը, հնարավոր է, զգալիորեն ավելի մեծ է, քան իրենք են գնահատում։ Հիշեցնենք, որ  ամբողջ 2009թ. ընթացքում  բրիտանական բանկերից համացանցային խարդախության հետևանքով անհայտացած գումարը հասնում է մինչև 60 միլիոն ֆունտի։

Британские хакеры украли 9,5 миллиона долларов за три месяца
Как передает «Sky News», во вторник, 28 сентября, британская полиция арестовала группу из 19 человек, которых подозревают в интернет-мошенничестве,. Предполагается, что участники преступной группы похитили с банковских счетов жителей Великобритании до 6 миллионов фунтов (9,5 миллиона долларов).
Эти средства были украдены со счетов британцев за три месяца. Злоумышленники использовали для кражи денег личные данные пользователей, в том числе пароли для входа в системы интернет-банкинга, которые были получены благодаря зловредному ПО, установленному на компьютеры пользователей.
Представители полиции заявили, что сумма украденных средств может оказаться значительно выше первоначальных оценок. Отмечается, что за весь 2009 год потери британских банков от интернет-мошенников составили около 60 миллионов фунтов.