ԵՄ–ն հավանություն է տվել Իրանի մասնակցությանը Սիրիայի խնդրով բանակցություններին
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին հայտարարել է, որ Եվրամիությունը կողմ է Սիրիայի հակամարտության կարգավորման հարցով բանակցություններին Իրանի մասնակցությանը։
«ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին Մոգերինին ասել է Վիեննայում՝ ամփոփելով իրանական բարձրաստիճան պատվիրակության հետ կայացած բանակցությունների արդյունքները։
«Կա երկխոսության բաց ճանապարհ, և ես կարծում եմ՝ Իրանը կարող է այդ գործընթացի մաս դառնալ»,–նշել է Մոգերինին՝ ընդգծելով, որ ԵՄ դիրքորոշումն այն է, որ բանակցություններին ներգրավվեն բոլոր նշանակալի խաղացողները՝ տարածաշրջանային և համաշխարհային։
Ավելի վաղ ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին հայտարարել էր, որ Իրանին կարող են առաջարկել մասնակցել Սիրիայի հարցով բանակցություններին։ Քերրին նշել էր, որ իրանական իշխանություններին նման առաջարկ կարվի ժամանակի ընթացքում։

В ЕС поддержали участие Ирана в переговорах по Сирии
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини заявила, что Евросоюз поддерживает участие Ирана в процессе переговоров по урегулированию конфликта в Сирии. Как передает ТАСС, об этом она заявила по итогам встречи в Вене.
«У нас в последние дни были переговоры с высокопоставленной иранской делегацией, есть открытый канал диалога, и я думаю, что Иран может быть частью процесса», – сказала Могерини.
По ее словам, позиция ЕС заключается в том, что в переговоры «должны быть вовлечены все значимые игроки, региональные и мировые».
Ранее госсекретарь США Джон Керри заявил, что Ирану могут предложить принять участие в переговорах по Сирии. По его словам, иранским властям могут предложить участие в переговорах «с течением времени».