Թուրքիան դատարան հայց է ներկայացրել «Գազպրոմի» դեմ
Թուրքիան Ռուսաստանի «Գազպրոմ»-ի դեմ հայց է ներկայացրել Ստոկհոլմի արբիտրաժային դատարան։ Այս մասին հայտնում է «РИА Новости»-ն։
Թուրքիայի էներգետիկայի նախարարությունից տեղեկացրել են, որ հայցը վերաբերում է վառելիքի մատակարարման մասին պայմանագրի պայմանների վերանայմանը։
Թուրքական «Botas» պետական ընկերությունից էլ հայտնել են, որ խոսքը 2014թ. դեկտեմբերի 29-ի պայմանագրի՝ հետադարձ ուժով վերանայման մասին է։
Նշվում է, որ դեռ մեկ տարի առաջ ՌԴ–ն և Թուրքիան պայմանավորվել էին ռուսական գազի սակագնի նվազեցման մասին, սակայն դա կապվել է «Թուրքական հոսք» գազատարի կառուցման թույլտվության հետ։ Թուրքիայում կառավարությունը փոխվել է, և գազամուղի կառուցման մասին միջկառավարական համաձայնագրի ստորագրումը հետաձգվել է։ Չի ստորագրվել նաև զեղչի մասին պայմանագիրը։

Турция потребовала скидку от «Газпрома» через суд
Второй по величине покупатель российского газа – Турция – подал иск в международный арбитраж о пересмотре условий контракта на поставку топлива, сообщает агентство «Bloomberg» со ссылкой на министерство энергетики Турции.
По сообщению турецкого госмонополиста «Botas», речь идет о ретроактивном пересмотре контракта с 29 декабря 2014 года. Письменное уведомление об иске было направлено в «Газпром экспорт» в понедельник, сообщает агентство.
«Подача иска в арбитраж – один из вариантов, предусмотренных контрактом. Это нормально. Остается возможность как досудебного урегулирования спора, так и решения по арбитражу», – заявил журналистам официальный представитель «Газпрома» Сергей Куприянов.
Россия и Турция договорились о снижении цены на российский газ еще год назад, но эта договоренность была увязана с разрешением на строительство «Турецкого потока». В связи со сменой правительства в Турции подписание межправсоглашения по строительству газопровода было отложено, не подписаны и документы по скидке.