Թուրքիայից ժամանած ինքնաթիռներն ԻՊ 500 գրոհային են փախցրել
Թուրքիայից Եմեն ժամանած 4 ինքնաթիռ երկրից դուրս է հանել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման 500 զինյալի: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, հայտնել է Սիրիայի զինված ուժերի պաշտոնական ներկայացուցիչ, գեներալ Ալի Մայհուբը:
«Հոկտեմբերի 26-ին, հետախուզական տվյալների համաձայն, Եմենի Ադեն քաղաքի օդանավակայանում վայրէջք է կատարել Թուրքիայից ժամանած չորս ինքնաթիռ, որից երկուսը պատկանում է թուրքական ավիաուղիներին, մեկը՝ Քաթարի, ևս մեկը՝ ՄԱԷ-ի: Օդանավերում գտնվում էին «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման ավելի քան 500 զինյալ: Նրանց դուրս են բերել Սիրիայից՝ փրկելով ռուսաստանյան ավիահարվածներից»,-հայտնել է Մայհուբը՝ հավելելով, որ ահաբեկիչներին դիմավորել են սաուդյան կոալիցիայի սպաները, որոնք դուրս են բերել նրանց օդանավակայանից երեք խմբով:
Առաջին խումբն ուղևորվել է Մանդեբ նահանգի Էլ Բաբ քաղաք, երկրորդը՝ Մաարիբ, երրորդը՝ Ջազան և Ասիր սաուդյան նահանգներ:
Ահաբեկիչները մասնակցելու են վերջերս հուսիթների հետ պայքարում մեծ կորուստներ կրած վերգետնյա կոալիցիայի ուժերի ռազմական գործողություններին։
Առկա տեղեկությունների համաձայն՝ մոտ ժամանակներս ԻՊ ահաբեկիչների դուրս բերումը Սիրիայից շարունակվելու է:

Прибывшие из Турции самолеты вывезли 500 боевиков ИГ
Прибывшие в Йемен из Турции самолеты вывезли 500 боевиков «Исламского государства». Как передает РИА «Новости», об этом сообщил официальный представитель Вооруженных сил Сирии, бригадный генерал Али Майхуб.
«26 октября, согласно разведданным, в аэропорт города Аден (Йемен) прибыли 4 самолета из Турции. Два из них принадлежат турецким авиалиниям, один – катарским авиалиниям и еще один самолет принадлежит авиакомпании ОАЭ. На борту самолетов находились более 500 боевиков террористической организации ИГ, их вывезли из Сирии, спасая от российских авиаударов», – отметил Майхуб, добавив, что боевиков встретили офицеры саудовской коалиции, которые вывезли их из аэропорта тремя группами.
Первая направилась в город Эль-Баб провинции Мандеб, вторая – в Маариб, третья – в саудовские провинции Джазан и Асир.
Боевики должны принять участие в операции наземной коалиции, понесшей огромные потери в последних боях с хуситами. По имеющейся информации, в скором времени операции по вывозу террористов ИГ из Сирии будут продолжены.