Սենսացիա չէ, որ վարչապետը դարձել է հանրապետական
-Մեզ համար սենսացիա չէ, որ վարչապետը դարձել է հանրապետական,-խորհրդարանական ճեպազրույցի ընթացքում պատասխանելով «7օր»-ի հարցին, թե ինչով է հիմնավորվում Տիգրան Սարգսյանի՝ ՀՀԿ-ին անդամագրվելու փաստը՝ ասել է ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը։ -Դա ազատ կամքի իրավունքի դրսևորում է. վարչապետին մենք ենք առաջադրել։
-ՀՀԿ-ում երբեք ու երբեք առաջարկներ չեն լինում անդամագրվելու կուսակցությանը։ Երևի դա նրանից է, որ վերջին տարիներին մենք բավական լուրջ կադրային կազմ ունենք, և այնպես չէ, որ շահագրգիռ ենք նախարարներով համալրել կուսակցությունը,-սա էլ այն հարցի պատասխանն է, թե ինչո՞ւ ՀՀԿ քվոտայով կառավարության մաս կազմող նախարարները չեն անդամակցում ՀՀԿ-ին։
Գալուստ Սահակյանն ասել է, որ եթե նախարարները ցանկանան անդամագրվել ՀՀԿ-ին,  «կդիմեն, կքննարկենք, մեր գնահատականները կտանք»։

Не сенсация, что премьер-министр стал республиканцем
«Для нас не сенсация, что премьер-министр стал республиканцем», -  отвечая на вопрос «7or» о том, чем обусловлено вхождение Тиграна Саркисяна в ряды РПА, сказал глава фракции РПА Галуст Саакян и добавил: «Это проявление права свободной воли:  кандидатуру премьера выдвинули мы».
«В РПА никогда не бывают предложения  о вхождении в состав партии. Наверное, это от того, что в последние годы у нас есть, достаточно серьезный кадровый состав, и не так, что мы заинтересованы пополнить партию министрами». Это ответ на вопрос о том, почему министры, составляющие часть министерств по квоте РПА, не входят в ряды РПА.
Галуст Саакян сказал, что если министры пожелают записаться в ряды РПА, то «пусть обратятся, мы обсудим, дадим наши оценки».