Սիրիայի ազատ բանակի գեներալ. «Պատրաստ ենք Մոսկվայի հետ համագործակցել» (տեսանյութ)
Սիրիայի ազատ բանակի բրիգադային գեներալ Հոսսամ ալ–Ավաքը «RT»–ին ասել է, որ պատրաստ են Ռուսաստանի հետ համագործակցել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարում։
«Մենք հույս ունենք, որ Ռուսաստանի դերը Սիրիայի իրավիճակի կարգավորման հարցում արդյունավետ կլինի։ Կարծում ենք, որ Մոսկվան արդարության կողմից կլինի՝ բանակցություններ վարելով սիրիական ճգնաժամի բոլոր մասնակիցների հետ։ Մենք նաև հույս ունենք, որ Ռուսաստանն ու Սիրիան համագործակցված կպայքարեն ահաբեկչության և ծայրահեղականության դեմ ամբողջ Մերձավորարևելյան տարածաշրջանում»,–հայտարարել է սիրիացի զինվորականը։
«Մեր կենտրոններում մի քանի զինյալներ են հայտնվել՝ Իրաքում ԻՊ–ի կողմից կռվող։ Ահաբեկիչները Սիրիայի ազատ բանակին շատ անհարմարություններ են պատճառել։ Նրանք վերցնում էին մեր մարտիկներին, որպեսզի հասնեն նոր տարածքների գրավմանը և վերահսկեն Սիրիայի նավթային շրջանները։ Նրանք կրակահերթի տակ էին պահում մեր դիրքերը Ալ–Բաբ քաղաքի շրջանում, ինչի պատճառով մենք ստիպված եղանք դիմել մարտավարական նահանջի։ Նրանք կարողացել են ներգրավվել մեր բանակ, քանի որ հսկայական շահույթ են ստանում Թուրքիայի հետ նավթի առևտրից»,–պատմել է նա։
ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Բոգդանովն էլ տեղեկացրել է, որ ՍԱԲ–ի ներկայացուցիչներն այցելել են Մոսկվա՝ բանակցությունների, և Ռուսաստանը պատրաստ է շարունակել նրանց հետ երկխոսությունը։
Իսկ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը նշել է, որ Ռուսաստանը շարունակում է ջանքեր գործադրել Սիրիայի ազատ բանակի հետ շփումներ հաստատելու հարցում։

Свободная сирийская армия готова сотрудничать с Россией (видео)
Бригадный генерал Свободной сирийской армии Хоссам аль-Авак заявил, что ССА готова сотрудничать с Москвой в деле борьбы с террористами «Исламского государства».
«Мы надеемся, что роль России в урегулировании ситуации в Сирии будет плодотворной. Мы думаем, что Москва будет на стороне справедливости, ведя переговоры со всеми участниками сирийского кризиса. Мы также надеемся, что Россия и Сирия будут сообща бороться с терроризмом и экстремизмом во всём Ближневосточном регионе», – заявил сирийский военный.
«В наши центры попали несколько боевиков, воюющих на стороне «Исламского государства» в Ираке. Террористы доставили Свободной сирийской армии немало неприятностей. Они забирали наших бойцов, чтобы добиться захвата новых территорий и контролировать нефтяные районы Сирии. Они вели плотный огонь по нашим позициям в районе города Аль-Баб, поэтому нам пришлось прибегнуть к тактическому отступлению. Они смогли внедриться в нашу армию, потому что получают огромный доход от торговли нефтью с Турцией», – рассказал аль-Авак.
Как рассказал замглавы МИД РФ Михаил Богданов, представители ССА приезжали в Москву на переговоры и Россия готова продолжать с ними диалог.
Ранее глава МИД РФ Сергей Лавров отметил, что Россия продолжает прилагать усилия к поиску контактов со Свободной сирийской армией.