Էրդողան. «Թուրքիան թույլ չի տա Սիրիայում քրդերի ինքնավարության ստեղծումը»
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը հայտարարել է, որ հնարավոր ամեն միջոց կձեռնարկեն՝ թույլ չտալու Սիրիայում քրդերի ինքնավարության ստեղծումը։ Այս մասին հայտնում է «ՏԱՍՍ»–ը՝ «Reuters» գործակալությանը հղումով։
«Թուրքիան անհրաժեշտ ամեն բան կանի, որպեսզի կանխի Թելլ–Աբյադ քաղաքում սիրիացի քրդերի ինքնավարությունը, որոնց ԱՄՆ–ը համարում է իր դաշնակիցը»,–ասել է Էրդողանը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Սիրիայի քրդերը հայտարարել էին թուրք–սիրիական սահմանի հյուսիսում նոր նահանգի ստեղծման մասին։ Թելլ–Աբյադը գտնվում է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության վերահսկողության ներքո, սակայն որոշ ժամանակ առաջ քրդական զինված խմբավորումներն ազատագրել էին այն։

Турция не допустит создания курдской автономии – Эрдоган
Президент Турции Реджеп Эрдоган заявил о готовности властей страны пойти на любые меры с целью предотвращения создания сирийскими курдами автономии вблизи государственной границы, передает «Reuters».
«Турция сделает все необходимое, чтобы предотвратить создание в городе Телль-Абъяд автономии сирийских курдов, которых США считают своими союзниками. Турции не нужно чье-либо разрешение, мы будем делать то, что необходимо», – сказал он.
Напомним, что бойцы курдских отрядов народной самообороны при поддержке с воздуха, оказываемой западной коалицией во главе с США, в июне этого года отбили у ИГ город Телль-Абъяд на севере Сирии недалеко от турецкой границы. В октябре лидер местного совета объявил город автономным образованием.