Վրաստանում սկսվել է Սահակաշվիլիին քաղաքացիությունից զրկելու գործընթացը
Օդեսսայի նահանգապետ, Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին կզրկվի Վրաստանի քաղաքացիությունից: «Apsny.ge»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Վրաստանի արդարադատության նախարար Թեա Ծուլուկիանին: Նախարարը Սաակաշվիլիին քաղաքացիությունից զրկելու հիմք է նշել Ուկրաինայի քաղաքացիությունը:
«Վրաստանի Սահմանադրության համաձայն՝ Վրաստանի քաղաքացին չի կարող լինել մեկ այլ երկրի քաղաքացի: Օրենքի համաձայն՝ երբ Վրաստանի քաղաքացին ստանում է մեկ այլ երկրի քաղաքացիություն, դա հիմք է հանդիսանում նրան Վրաստանի քաղաքացիությունից զրկելու»,-ասել է արդարադատության նախարարը:
Նա տեղեկացրել է, որ մի քանի օր առաջ ուկրաինական կողմից ստացել են նոտա այն մասին, որ Սահակաշվիլին ստացել է Ուկրաինայի քաղաքացիություն, և այդ որոշումը մինչև հիմա ուժի մեջ է:
«Դրա հիման վրա, վրացական օրենսդրության համաձայն՝ այսօր՝ 2015 թվականի հոկտեմբերի 30-ին, մենք սկսում ենք Միխայիլ Սահակաշվիլիին վրացական քաղաքացիությունից զրկելու գործընթացը», -ասել է Թեա Ծուլուկիանին:
Օրենքի համաձայն՝ Վրաստանի քաղաքացին այլ երկրի քաղաքացիություն ստանալու դեպքում ավտոմատ կորցնում է Վրաստանի քաղաքացիությունը, սակայն այդ դրույթի ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ են բոլոր իրավաբանական և տեխնիկական ընթացակարգերը:

В Грузии начата процедура по лишению Саакашвили гражданства
Министерство юстиции Грузии начало процедуры по лишению гражданства экс-президента страны Михаила Саакашвили, который в настоящее время является гражданином Украины. Об этом сообщила журналистам министр юстиции республики Тея Цулукиани, передает ТАСС.
По ее словам, «23 октября в Грузию поступил официальный документ, согласно которому Михаил Саакашвили является гражданином Украины». «На основании этого официального документа украинского государства, согласно законодательству Грузии и взятым страной международным обязательствам, сегодня, 30 октября, мы начинаем процедуру прекращения гражданства Грузии Михаила Саакашвили», – сказала министр.
Цулукиани отметила, что Саакашвили будет уведомлен о начале процедуры, ему «будет предоставлен разумный срок для определения своей позиции, как это предусмотрено законом». «После этого Агентство развития сервисов Минюста Грузии составит документ о прекращении гражданства, который будет направлен президенту страны Георгию Маргвелашвили для принятия окончательного решения по данному вопросу», – сказал министр.
Согласно законодательству, получение гражданином Грузии гражданства другой страны является основанием для утери грузинского гражданства. Двойное гражданство в Грузии возможно для иностранных граждан в случае получения разрешения на это от президента страны.