Օբամայի կուսակիցները քննադատել են նրան Սիրիա զինվորականներ ուղարկելու որոշման համար
Դեմոկրատական կուսակցության անդամները քննադատել են ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային՝ Սիրիա հատուկ նշանակության զինվորականներ ուղարկելու որոշման համար։ Այս մասին հայտնում է «ТАСС»–ը։ Նրա համակուսակիցների դժգոհությունն են առաջացրել Սիրիայում ձգվող ռազմական գործողություններն այն դեպքում, երբ Օբաման խոստացել էր կրճատել Վաշինգտոնի մասնակցությունը զինված հակամարտություններին։
Դեմոկրատներից շատերը համակարծիք են, որ Օբաման այսպիսի քայլի է գնացել՝ չունենալով Սիրիայում հստակ ռազմավարություն։
Սենատի արտաքին գործերի հանձնաժողովի անդամ Քրիս Մերֆին ընդգծել է, որ հատուկ ջոկատների տեղակայումը ԱՄՆ–ին Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմում բավականին վտանգավոր անկյան տակ է դնում, որի վերջը մշուշոտ է։
Դեմոկրատները վստահ են, որ ամերիկյան թեկուզ փոքրաթիվ զորք ուղարկելը հղի է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի դեմ բաց ռազմական հակամարտությանը Վաշինգտոնին ներքաշելու վտանգով։
Նրանք նաև կարծում են, որ Օբամայի այս որոշումն արմատապես հակասում է 2013թ. սեպտեմբերի 10–ին նրա հնչեցրած խոսքերին. «Ես չեմ պատրաստվում ամերիկյան ցամաքային զորք ուղարկել Սիրիա։ Ես չեմ անցկացնի անժամկետ առաքելություններ, ինչպես որ Իրաքում կամ Աֆղանստանում»։
Սենատոր Բրայան Շատցն էլ Սիրիա զորք ուղարկելն անվանել է ռազմավարական սխալ։
«Այս որոշումը վկայում է ամերիկյան քաղաքականության մեջ զգալի փոփոխությունների մասին, փոփոխություններ, որոնք կատարվում են առանց Կոնգրեսում երկխոսության, և դրանք դժվար թե հասնեն «Իսլամական պետությանը» չեզոքացնելու նպատակին։ Փոխարենը՝ դրանք սպառնում են ԱՄՆ–ին ներքաշել սիրիական քաղաքացիական պատերազմ»,–ասել է Շատցը։
Այս հարցում հանրապետականները սատարել են իրենց քաղաքական ընդդիմախոսներին և նույնպես քննադատել երկրի նախագահի գործողությունները։
Փոխարենը՝ դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Հիլարի Քլինթոնը ողջունել է Սիրիա սահմանափակ քանակությամբ ամերիկյան զորք ուղարկելու Օբամայի որոշումը։ Թեև միաժամանակ ընդգծել է, որ կտրուկ դեմ է ԱՄՆ մասնակցությանն ավելի լայնածավալ ցամաքային գործողություներին Մերձավոր Արևելքում՝ ընդդեմ ԻՊ–ի։

Однопартийцы Обамы раскритиковали его решение отправить спецназ в Сирию
Члены Демократической партии США раскритиковали в пятницу решение американского президента Барака Обамы отправить бойцов спецназа в Сирию.
Как передает ТАСС, негодование у однопартийцев главы государства вызвало «затягивание военной операции» в САР президентом, который обещал положить конец участию Вашингтона в военных конфликтах.
Многие демократы сходятся в том, что такой шаг Обама сделал, не имея четкой стратегии по Сирии, находящейся уже четыре года в состоянии гражданской войны.
Так, член комитета Сената Конгресса США по иностранным делам Крис Мерфи отметил, что отправка американского спецназа в Сирию ставит Соединенные Штаты на «потенциально опасный уклон в гражданскую войну, которой не видно конца и края».
Мерфи, а вместе с ним и другие демократы, уверены, что, отправляя небольшой отряд американских военнослужащих, Вашингтон рискует вовлечь страну в открытое военное противостояние с президентом Сирии Башаром Асадом.
Демократы также считают, что данное решение президента в корне противоречит его собственным словам, сказанным еще 10 сентября 2013 года. «Я не собираюсь отправлять американские сухопутные силы в Сирию. Я не буду проводить (в Сирии) бессрочные миссии, как в Ираке или Афганистане», – говорил тогда он.
Сенатор Брайан Шатц назвал отправку войск «стратегической ошибкой». «Это решение показывает значительное изменение в американской (внешней) политике – изменение, которое происходит без дебатов в Конгрессе и вряд ли достигнет своей цели нанесения поражения «Исламскому государству», а вместо этого угрожает лишь втянуть Соединенные Штаты в сирийскую гражданскую войну», – сказал Шатц.
Республиканцы в этом вопросе поддержали своих политических оппонентов и также раскритиковали действия главы государства.
Тем не менее кандидат в президенты США от Демократической партии Хиллари Клинтон поддерживает решение действующей администрации о направлении в Сирию ограниченного числа спецназовцев, но выступает против участия США в более широкой наземной операции против ИГ.