Օբամա. «ԱՄՆ ռազմական մասնագետները չեն մասնակցի Սիրիայի ցամաքային գործողությանը»
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել է, որ Սիրիա ուղարկված ամերիկացի ռազմական հատուկ ստորաբաժանումների խորհրդականները չեն մասնակցի ցամաքային գործողությանը։ Այս մասին հայտնում է «Reuters»–ը։
Նա հավելել է, որ «ԱՄՆ ռազմական մասնագետների նպատակն են վարժանքները, խորհրդակցությունները և օգնության տրամադրումն այն ուժերին, որոնք պայքար են մղում «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների դեմ»։ Ըստ Օբամայի՝ դեմառդեմ ցամաքային գործողությունը, որն իրականացվել է Իրաքում, չի լուծի սիրիական խնդիրը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին հաղորդել էր, որ ԱՄՆ–ը Սիրիա զինվորականներ ուղարկելու դեպքում ծրագրում է համաձայնեցնել իր գործողությունները ՌԴ հետ, որը սեպտեմբերի վերջից ավիահարվածներ է հասցնում ահաբեկչական խմբավորումների դիրքերին։

Обама: «Военные советники США не будут участниками наземной операции в Сирии»
Президент Соединенных Штатов Барак Обама подчеркнул, что направляемые в Сирию военные советники из спецподразделения не станут участвовать в наземной операции, передает «Reuters».
Он добавил, что цель военных специалистов США – «тренировка, консультация и оказание помощи» силам, которым ведут борьбу с террористами «Исламского государства».
По словам Обамы, наземное сражение лицом к лицу, как это было в Ираке, не решит сирийскую проблему.
Ранее госсекретарь Джон Керри сообщил, что США при отправке военных в Сирию планируют координировать действия с Россией, которая с конца сентября наносит авиаудары вне сил международной коалиции по борьбе с ИГ.