Հանրապետականները Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ելույթը պեղելու խնդիր չունեն
-Մենք պեղելու խնդիր չունենք. մենք ուղիղ համագործակցության կողմնակիցներ ենք։ Այսինքն, «Էստի համեցեք»-ի քաղական վիճակները մեզ համար ընդունելի չեն,- «Փաստարկ» ակումբում ասել է ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը՝ պատասխանելով «7օր»-ի այն հարցին, թե Լևոն Տեր-Պետրոսյանի՝ նոյեմբերի 11-ի ելույթի վերջին հատվածը, որտեղ հիշատակվում էր Եղիազար Այնթապցու մասին, Սերժ Սարգսյանին ուղղված համագործակցության առաջա՞րկ է։
-Մենք շատ բաց ձևով հայտարարել ենք, որ ոչ միայն ցանկալի է, այլև անհրաժեշտ, որ երկրի քաղաքական ուժերը փորձեն որոշակի խնդիրների ծավալներով քննարկումներ անել, և դա մեկ անգամ չենք ասել։ Ես այստեղ չեմ տեսնում ոչ մի դետեկտիվ. գաղտնի մի վիճակ է ստեղծել Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։ Եթե այդպիսի խնդիր լիներ, հրապարակավ կհայտարարեր, որ ուզում են նաև որոշակի խնդիրների վերաբերյալ բանավիճել։ Այնպես որ չեմ կարծում, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի խոսքերը կամ այդ ելույթն իրողություն է, որը բավականին լուրջ ներգործություն կարող է ունենալ քաղաքական դաշտի հետագա զարգացումների վրա։

У республиканцев нет проблемы изучения выступления Левона Тер-Петросяна
«У нас нет проблемы изучения  - мы сторонники прямого сотрудничества. То есть политическое состояние «Пожалуйте к нам» для нас неприемлемо, - в клубе «Пастарк» сказал руководитель парламентской фракции РПА Галуст Саакян, отвечая на вопрос «7or» о том, является ли фрагмент выступления Левона Тер-Петросяна 11-го ноября, в котором он упоминает Егиазара Айнтапци, предложением сотрудничества Сержу Саргсяну.
«Мы открыто заявили, что не только желательно, но и необходимо, чтобы политические силы страны попытались организовать обсуждения по определенным вопросам, и мы это говорили не раз. Если бы была подобная проблема, и они публично заявили, что хотят провести дискуссию относительно определенных проблем...Так что я не считаю, что слова Левона Тер-Петросяна или это выступление являются реалией, которая может оказать серьезное воздействие на последующие развития политического поля», - отметил он.