Ժ. Սեֆիլյան. «Հայաստանի իշխանությունները Ռուսաստանի իշխանություններին խնդրել են «դավադիր» գործունեությունը հնարավորինս անաղմուկ իրականացնել»
«Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խումբն այսօր մամուլի ասուլիս էր հրավիրել, ուր մտահոգություն հայտնեց տարիներ առաջ Ռուսաստանում ընդունված այն օրենքի վերաբերյալ, որով ՌԴ-ն վերաբնակեցման խնդիր է լուծում.
-Հուլիս ամսվա սկզբին պետական մակարդակով այդ օրենքը կիրառելու նոր խթան է առաջացել,-ասել է Ժիրայր Սեֆիլյանը՝ ավելացնելով, որ այդ օրենքի մատչելիությունը մտահոգություն է առաջացնում, քանի որ ելնելով մեր երկրում տիրող մթնոլորտից և դրա հետևանքով ձևավորված իրավիճակից՝ շատերը պատրաստ են հեռանալ հայրենիքից։
-Այս իմաստով մենք համարում ենք, որ վիճակը շատ լուրջ է և ահազանգային։ Այդ օրենքը հրապուրիչ է, քանի որ բնակարան, գումար և ամենակարևորը՝ քաղաքացիություն է տրվում ՌԴ ներգաղթողներին:
Ընդգծելով, որ այլ պետությանը մեղադրելու իրավունք չունի, Ժ. Սեֆիլյանն նշել է, որ այդ օրենքը հայ ժողովրդի համար լուրջ ահազանգ է: Սեֆիլյանն ասել է, թե  տեղեկություններ ունի այն մասին, որ Հայաստանի իշխանությունները Ռուսաստանի իշխանություններին խնդրել են այդ «դավադիր» գործունեությունը հնարավորինս անաղմուկ իրականացնել։
Իսկ այն հարցին, թե այդ տեղեկությունը որտեղից են ստացել, պարոն Սեֆիլյանը պատասխանել է, թե չպետք է իրենց հնարավորությունները գերագնահատել կամ թերագնահատել։
Սեֆիլյանը նաև տեղեկացրել է, որ ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատանը սեմինարներ են սկսվել, որոնք հայ հանրությանը իրազեկում են ոչ հայանպաստ այդ օրենքի մասին:
Ի դեպ, ասուլիսի ընթացքում նշվել է, որ ծրագրի ընդունումից մինչև սեպտեմբերի 15-ը 4808 Հայաստանի քաղաքացի հեռացել է ՀՀ-ից։

Ж. Сефилян: «Власти Армении попросили властей России осуществлять “предательскую” деятельность как можно бесшумно»
Инициативная группа движения «Сардарапат» сегодня на пресс-конференции выразила беспокойство по поводу принятого несколько лет назад закона, по которому РФ решает вопросы заселения.
«В начале июля появился новый стимул для применения этого закона на государственном уровне»,- заявил Жирайр Сефилян, отметив, что доступность этого закона вызывает беспокойство, поскольку из-за царящей в стране атмосферы и сложившейся в результате этой атмосферы ситуации, многие готовы покинуть родину.
«В этом смысле мы считаем, что ситуация довольно серьезная и внушает тревогу. Этот закон привлекает тем, что иммигрантам в РФ даются квартира, деньги и, самое главное, гражданство», - отметил Ж. Сефилян.
Подчеркивая то обстоятельство, что он не имеет права обвинять другое государство, Сефилян отметил, что этот закон является серьезным поводом для беспокойства армянского народа. Сефилян добавил, что у него есть сведения о том, что власти Армении попросили властей России осуществить «предательскую» деятельность как можно бесшумно.
На вопрос о том, откуда он узнал об этой информации, господин Сефилян ответил, что нельзя переоценивать или недооценивать их возможности.
По словам Сефиляна, посольство РФ в РА проводит семинары, для того, чтобы осведомить армян об этом не благоприятном для армянства законе.
Кстати, в ходе пресс-конференции было отмечено, что со дня принятия программы и до 15 сентября Армению покинуло 4808 граждан РА.