Գյումրիի նախկին ոստիկանապետին մեղադրանք է առաջադրվել
Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու համար մեղադրանք է առաջադրվել Ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության Գյումրու բաժնի նախկին պետ Շիրակ Շահնազարյանին:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների համաձայն՝ 2009թ. հուլիսի 24-ին' ժամը 11:00-ի սահմաններում, Շ. Շահնազարյանը, իր աշխատասենյակում  ընդունել է քաղաքացի Գ. Վարպետյանին ու,  լսելով նրա բողոքը, ակնհայտորեն դուրս է եկել իր լիազորությունների շրջանակից եւ բռնություն գործադրել նրա նկատմամբ. հայհոյել, ձեռքերով ու ոտքերով հարվածներ հասցրել քաղաքացուն՝ պատճառելով  մարմնական տարբեր վնասվածքներ:  Ապա Շ. Շահնազարյանը հանձնարարել է իր ենթականերին նրան տանել հերթապահ մաս, ենթարկել խուզարկության եւ ապօրինի զրկել ազատությունից'  շուրջ 7 ժամ քաղաքացուն փակված պահելով արգելախցերից մեկում:
Շ. Շահնազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով: Նախաքննությունը շարունակվում է:

Бывшему главе полиции Гюмри выдвинуто обвинение
Бывшему главе Гюмрийского отделения ширакского областного управления полиции Шираку Шахназаряну выдвинуто обвинение в превышении должностных полномочий по уголовному делу, расследуемому в Особой следственной службе.
Согласно доказательствам, полученным в ходе предварительного следствия, 24-го июля 2009г. Ш. Шахназарян принял в своем кабинете гражданина Г. Варпетяна и, услышав его жалобу, явно вышел за рамки своих должностных полномочий и применил насилие: нанес удары руками и ногами, причинив различные телесные повреждения, обругал гражданина. Затем Ш. Шахназарян поручил своим подчиненным отвести Г. Варпетяна в дежурную часть, обыскать  и незаконно лишить свободы, закрыв его в одном из изоляторов.
Ш. Шахназаряну выдвинуто обвинение по 2-й части 309-й статьи Уголовного кодекса РА. Предварительное следствие продолжается.