Ժ. Սեֆիլյան. «Սերժ Սարգսյանն ի վիճակի չէ դա իրականացնելու»
-Վստահ եմ, որ և՛ Եվրոպան, և՛ Ռուսաստանը նախապատվությունը տալու են հայերին, քանի որ նախ գործում է քրիստոնյա լինելու հանգամանքը, և երկրորդ' հայերը դարեր շարունակ ապացուցել են, որ Եվրոպայում և այլ երկրներում ամենաշուտ ինտեգրվող ժողովուրդն են,-հրավիրված մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը, ով իր մտահոգություններն է արտահայտել Ռուսաստանում ընդունված այն օրենքի վերաբերյալ, որով ՌԴ-ն վերաբնակեցման խնդիր է լուծում։
-Բոլորս պետք է գիտակցենք, թե այս ծրագրերի միջոցով ինչպիսի խոր, աղետալի վիճակում ենք հայտնվելու,-նկատել է Ժ. Սեֆիլյանը՝ ավելացնելով, թե ամեն խնդիր ունի իր լուծման ձևերը, ամեն ճգնաժամ ունի իր հակաճգնաժամային ծրագիրը։ Սակայն նա այդունահանդերձ նշել է, թե եթե նույնիսկ ամենալավ ծրագիրը հայերը պատրաստեն ու մատուցեն Սերժ Սարգսյանին, նա ի վիճակի չէ դա իրականացնելու, որովհետև «իր ղեկավարած համակարգը դա իրեն թույլ չի տա»։
-Լուծումը մեկն է. հնարավորինս շուտ Հայաստանում համակարգային փոփոխություն իրականացնել։ «Սարդարապատ» նախաձեռնող խումբը որոշում է ընդունել վերանայելու իր գործունեության ժամանակագրական նախօրոք որոշված ժամկետները։
Հարցին, թե ինչ լծակներով է «Սարդարապատը» ծավալելու իր հետագա գործունեությունը, Ժ. Սեֆիլյանը պատասխանել է.

Ж.Сефилян: « Серж Саргсян не в состоянии осуществить это»
«Уверен, что и Европа, и Россия отдадут предпочтение армянам, поскольку тут действует, во-первых, фактор христианства и, во-вторых, армяне на протяжении веков доказали, что являются самым быстро интегрирующимся народом как в Европе, так и  в других странах»,- заявил член инициативной группы движения «Сардарапат» Жирайр Сефилян сегодня на пресс-конференции по поводу принятого несколько лет назад закона, по которому РФ решает вопросы заселения.
«Каждая проблема имеет свое решение, каждый кризис - антикризисную программу. Но, тем не менее, даже если армяне разработают и представят самую лучшую программу Сержу Саргсяну, он не в состоянии осуществить это, поскольку руководимая им система не позволит себе этого», - отметил он.
«Единственное решение - как можно быстрее осуществить системное изменение в Армении. Движение "Сардарапат" пересмотрит временные рамки своей деятельности»,- добавил Сефилян.
На вопрос о том, какими рычагами воспользуется движение для осуществления своей деятельности, Сефилян ответил: