ՌԴ–ն ՀՀ քաղաքացիներին հավաքագրո՞ւմ է
Մոտ 2 ամիս է՝ խոսակցություններ են շրջանառվում, թե Ռուսաստանի Դաշնությունը վերաբնակեցման ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի քաղաքացիներին բավական ձեռնտու պայմաններ առաջարկելով՝ տեղափոխում է Ռուսաստանի մարզեր, այնտեղ բնակարան, ֆինանսներ և ՌԴ քաղաքացիություն է տրամադրում։
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այդ խնդրին անձրադարձել են նաև «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամները՝ ահազանգելով, թե Հայաստանի իշխանությունները Ռուսաստանի իշխանություններին խնդրել են այդ գործունեությունը հնարավորինս անաղմուկ իրականացնել, և որ այդ ծրագրի շրջանակներում արդեն Հայաստանի 4808 քաղաքացի ՀՀ-ից հեռացել է։
Առավել մանրամասն տեղեկությունների համար այսօր «7օր»-ը դիմել է ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն ծառայություն։ Պետի տեղակալ Իրինա Դավթյանը պատասխանել է, որ տեղեկություններ ստանալու համար պետք է կապ հաստատել Ռուսաստանի միգրացիոն դաշնային ծառայության հայաստանյան ներկայացուցչության հետ, քանի որ հենց իրենք էլ իրականացնում են հավաքագրումը։ Վերջինի ղեկավարը, սակայն, հրաժարվել է հեռախոսով պատասխանել մեր հարցերին՝ նշելով, թե հոկտեմբերի 2-ին Մոսկվայի տանը վերաբնակեցման այդ ծրագրի առնչությամբ լայնամասշտաբ հանդիպում է տեղի ունենալու։

РФ вербует граждан РА?
Уже около месяца муссируется информация о том, что Российская Федерация в рамках программы переселения, предлагает гражданам Армении переехать в Россию на довольно выгодных условиях. Желающим предоставляются квартиры, финансовая поддержка и гражданство РФ.
Сегодня во время пресс-конференции представители инициативной группы движения «Сардарапат» выразили беспокойство в связи с тем, что власти Армении попросили властей России осуществить эту деятельность как можно бесшумно,  а также по поводу того, что в рамках этой программы Армению уже покинуло 4808 граждан РА.
Для более подробной информации корреспондент «7or» обратился в миграционную службу при Министерстве местного управления РА. Заместитель начальника Ирина Давтян ответила, что для получения информации, нужно связаться с армянским представительством федеральной миграционной службы России, поскольку именно они осуществляют данную программу в Армении. Руководитель данной службы отказалась ответить на наши вопросы по телефону, отметив, что 2 октября в «Доме Москвы» состоится масштабная встреча относительно программы переселения.