Սիրիայի ՌՕՈւ. ահաբեկիչները «Սթինգեր» հրթիռային համալիրներ ունեն
Սիրիայում կռվող ահաբեկիչները շարժական զենիթահրթիռային համալիրներ ունեն, որոնք կարող են խոցել 4,5 կմ բարձրությամբ նշանակետերը։ Այս մասին, «ՌԻԱ նովոստի»–ի փոխանցմամբ, ռուս լրագրողներին ասել է սիրիական «Համա» ավիաբազայի ներկայացուցիչը։
«Մենք գիտենք, որ զինյալները «Սթինգեր» և այլ համալիրներ ունեն, այդ թվում՝ չինական արտադրության, որոնք հափշտակել են մեր զինվորականներից։ Պետք է խոստովանել, որ դրանց կրակոցներից մենք բավականին շատ ինքնաթիռներ ենք կորցնում»,–ասել է ավիաբազայի ներկայացուցիչը։ Նրա խոսքերով՝ թռիչքների համար ապահով նվազագույն բարձրությունը 4,5 կմ է։
Սպան նշել է նաև, որ սիրիացի օդաչուներն ահաբեկիչների օբյեկտներին առավել ճշգրիտ հարվածներ հասցնելու համար հաճախ իջնում են վտանգավոր բարձրության, որպեսզի քաղաքացիական ենթակառուցվածքները չտուժեն։ Ավիաբազայի ներկայացուցիչը բերել է սիրիական МиГ-21–ի օրինակը, որը խոցվել է Համայում նոյեմբերի 4–ին։
«Իջնելով վտանգավոր բարձրության՝ ինքնաթիռը խոցվել է ահաբեկիչների զենիթային սարքավորումներից։ Օդաչուն վիրավորվել է։ Վնասվածքների պատճառով նա չի փորձել ինքնանետիչով (կատապուլտ) դուրս նետվել, բացի այդ, նա գտնվում էր ահաբեկիչների տարածքում։ Օդաչուին հաջողվել է հասնել սիրիական բանակի վերահսկողության տակ գտնվող տարածք։ Այնուամենայնիվ, ինքնաթիռը պայթել է. սիրիացի զինվորականները գտել են նրա բեկորները և օդաչուի դին»։
Սիրիայի կենտրոնում տեղակայված «Համա» ավիաբազան ռազմավարական կարևոր նշանակություն ունի։ Ահաբեկիչները քանիցս փորձել են գրավել այն։ Ընդհանուր առմամբ, Սիրիայում 15 ռազմական օդակայան և ավիաբազա կա, որոնցից 5–ը գտնվում է ահաբեկիչների վերահսկողության տակ։ Եվս մեկ ավիաբազա՝ Սիրիայի արևելքում գտնվող «Դեյր էզ–Զորը», գործում է, բայց արդեն երեք տարի է՝ շրջափակված է ահաբեկիչների կողմից։ Հալեպի «Քվեյրիս» ավիաբազայի շուրջ էլ ներկայումս արյունահեղ մարտեր են ընթանում։

ВВС Сирии: «У боевиков есть ПЗРК, поражающие цели на высоте до 4,5 км»
Воюющие в Сирии боевики располагают переносными зенитно-ракетными комплексами, которые могут поражать цели на высоте до 4,5 километра. Как сообщает РИА «Новости», об этом рассказал российским журналистам представитель сирийской авиабазы «Хама».
«Мы знаем, что у боевиков есть комплексы «Стингер» и некоторые другие, в том числе китайского производства, которые они захватили у наших военных. Надо признать, что от их обстрелов мы теряем достаточно много самолетов», – сообщил представитель авиабазы.
По его словам, «минимальная высота, на которой летать безопасно, – это 4,5 километра». В то же время, признал офицер, «зачастую наши пилоты снижаются на опасную высоту, чтобы наносить более точные удары, чтобы гражданская инфраструктура не страдала, а объекты террористов были поражены».
В качестве примера представитель авиабазы рассказал о сирийском МиГ-21, сбитом 4 ноября в провинции Хама. «Опустившийся на опасную высоту самолет был подбит из зенитной установки боевиков, пилот получил ранения. Из-за ранений летчик побоялся катапультироваться, кроме того, в этот момент он был над территорией боевиков. Ему удалось дотянуть до территории, подконтрольной армии», – рассказал представитель авиабазы. Тем не менее самолет рухнул. Сирийские военные обнаружили его обломки и тело летчика.
Отметим, что военная авиабаза «Хама» расположена в центральной части Сирии в пригороде города Хама (административном центре одноименной провинции). Считается, что авиабаза имеет стратегическое значение. Боевики неоднократно пытались ее захватить и временами ведут обстрел ее территории. Всего в Сирии 15 военных аэродромов и авиабаз. Пять из них сейчас контролируют боевики. Еще одна авиабаза – «Дейр эз-Зор» на востоке Сирии – работает, но находится в трехлетней осаде боевиков. Вокруг базы «Квайрес» в пригороде Алеппо ведутся кровопролитные столкновения между армией и боевиками.