Պենտագոնի ղեկավարը չի բացառել Սիրիա ամերիկյան լրացուցիչ ուժեր ուղարկելը
Պենտագոնի ղեկավար Էշթոն Քարթերը հայտարարել է, որ ամերիկյան զինվորականների լրացուցիչ խմբեր կարող են ուղարկվել Սիրիա, եթե ԱՄՆ–ը «տեղական» ուժեր գտնի, որոնց հետ կարող է պայքարել «Իսլամական պետության» դեմ։ Այս մասին, «Գազետա»–ի փոխանցմամբ, նա ասել է «ABC News»–ի հետ հարցազրույցում։
«Եթե մենք լրացուցիչ խմբեր գտնենք, որոնք ուզում են պայքարել ԻՊ դեմ, և որոնք ունակ և շարժառիթ ունեցող մարդիկ են, մենք կանենք ավելին։ Նախագահը հայտարարել է ավելին անելու իր ցանկության մասին։ Ես, իհարկե, պատրաստ եմ նրան խորհուրդ տալ անել ավելին, բայց հարկավոր են տեղական կարող ուժեր. դա կայուն հաղթանակի բանալին է»,–ասել է Քարթերը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ԱՄՆ–ը պատրաստվում է Սիրիա փոքրաթիվ՝ 20–30 մասնագետ ուղարկել, որոնք այնտեղ հանդես կգան իբրև խորհրդատուներ։

Глава Пентагона не исключил отправку дополнительных сил американских военных в Сирию
Глава Пентагона Эштон Картер заявил, что дополнительные группы американских военных могут быть «безусловно» направлены в Сирию, в случае если США найдут «способные» местные силы, вместе с которыми можно будет осуществлять борьбу с боевиками «Исламского государства». Об этом он заявил в интервью «ABC News», передает «Gazeta.ru».
«Если мы обнаружим дополнительные группы, которые хотят бороться с ИГ, и это будут способные и имеющие мотивацию люди, мы сделаем больше. Президент заявил о своем желании сделать больше, я, конечно, готов рекомендовать ему сделать больше, но нужны способные местные силы, это ключ к стабильной победе», – сказал Картер.
Ранее сообщалось, что США собираются разместить в Сирии небольшое число специалистов по специальным операциям в качестве советников. Представитель администрации США отметил, что военные будут оказывать консультационные услуги, их число он оценил в 20–30 человек.