Պատերազմ ընդդեմ ԻՊ–ի. կին զինվորների խոստովանությունը (տեսանյութ)
Պատերազմ բարբարոս տղամարդկանց դեմ՝ հանուն մարդկային արժանապատվության։ «vesti.ru»–ն ռեպորտաժ է պատրաստել Իրաքում զենք վերցրած կանանց մասին։
«Քոբանիի պաշարման ժամանակ իսլամիստներով շրջափակված Արինը պայթեցրեց իրեն՝ ցույց տալու, որ ահաբեկիչներին երբեք չի հաջողվի գրավել քրդական հողերը»,–պատմում է Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության պարտիզանական ջոկատի կամավոր Միդիան։ Ինքը Միդիան ծանր վնասվածքներից հետո այժմ բուժում է ստանում ՌԴ–ում, սակայն մտադիր չէ հրաժարվել պայքարից։
«Ոտքը, ձեռքը կամ աչքը կորցնելը որևէ նշանակություն չունի մեզ համար. մենք չենք հեռանա ռազմաճակատից և պատերազմից»,– վստահեցնում է Միդիան։
Նա Օջալանի շարքերն է անցել վաղ տարիքից՝ պայքարելու Արևելքի կանանց ազատագրման համար։
«Առաջին հերթին ոչնչացվում է կինը՝ որպես երևույթ, որպես սեռ, որպես էակ։ Եթե ցանկանում ենք վերածնել ժողովրդին, ամեն բան կրկին ոտքի կանգնեցնել, ապա առաջին հերթին կինը պետք է գիտակցի իր դերը և վերածնվի. միայն նրա միջոցով կարելի է վերածնել ազգային բոլոր արժեքները։ Առանց կնոջ ընդհանրապես անհնար է որևէ բան վերածնել»,–նշում է Միդիան։
Սակայն Մերձավոր Արևելքը դեռևս խարխափում է միջնադարում։ Սիրիական Համա քաղաքում կնոջը մահապատժի են ենթարկում արտաաամուսնական հարաբերությունների համար։ Հայրն ինքն է իր աղջկան գերեզման տանում, կապում ոտքերը, որից հետո նրա ուղղությամբ սկսում են քարեր նետվել։
Կանանց գումարտակի հրամանատար Բահարը կռվում է արդեն 10 տարի։ Սկզբում Թուրքիայում էր, այժմ՝ Իրաքում. «Իսլամական պետությունը» քրդերի համար ներկայումս թուրքական բանակից շատ ավելի սարսափելի է։
«Ամենից շատ ինձ ցնցեցին կանանց զանգվածային սպանությունները Քիրքուքի շրջանում։ Շատերին մորթեցին։ Մերձավոր Արևելքում ապրելը, ինչպես գիտեք, կանանց համար միշտ էլ դժվար է եղել։ Բայց այժմ ԻՊ–ն նրանց ստրկուհիներ է դարձրել։ Կանանց ոչ միայն ճնշում են, այլև բռնաբարում ու սպանում։ Եվ մենք չենք կարող մի կողմ քաշվել։ Մենք կռվում ենք ոչ միայն կանանց, այլ նաև իսլամական ծայրահեղականությունից տառապող բոլո՛ր մարդկանց համար»,–նշում է Բահարը։
Քրդստանում կանանց ինքնազոհաբերման պատմությունը սկսվում է Բերիթան անունով պարտիզանուհուց։ Բոլորը ցանկանում են նմանվել հենց նրան։
«Բերիթանը պայքարում էր քուրդ ժողովրդի իրավունքների համար։ Երբ նրա փամփուշտները վերջացան, նա կոտրեց իր զենքը և նետվեց ժայռից՝ թշնամուն չտրվելու համար։ Ահա հերոսությունը։ Նրանք չեն վախենում մահից. նրանք պատրաստ են ամեն ինչի իրենց ժողովրդի ու պետության ազատության համար»,– պատմում է ՌԴ–ում Քուրդ–եզդիների միության ներկայացուցիչ Ջամալ Շամոյանը։
Նրա խոսքերով՝ Քրդստանում կանանց նկատմամբ վերաբերմունքը միշտ էլ տարբերվել է Մերձավոր Արևելքի մյուս երկրների ավանդույթներից։ Այնտեղ միայն կինը կարող է վերջ դնել ցեղակիցների բախումներին։
«Նա նետում է իր թաշկինակը նրանց մեջտեղը, և վերջ. այդ թաշկինակից այնկողմ այևս ոչ ոք իրավունք չունի անցնել։ Նման հարգանք է վայելում կինն այնտեղ»,– պատմում է Շամոյանը։
Կանանց սովորեցնում են մարտեր վարել քաղաքային պայմաններում, գրոհել շինությունները, կրակի տակ առաջ գնալ նեղ փողոցներով։ Վարժանքներն իրականացվում են Սադդամ Հուսեինի բանակի նախկին ռազմաբազայում. այստեղ երազում են օրերից մի օր գրոհել համաշխարհային խալիֆաթի մայրաքաղաք Մոսուլը, որը գտնվում է 170 կմ հեռավորությամբ, և վերացնել ահաբեկիչներին Մերձավոր Արևելքում ու ամբողջ աշխարհում։

Война против «Исламского государства»: откровения женщин-солдат (видео)
«Подвиг товарища Арин заключался в том, что в самый трудный момент окружения Кобани и попыток захвата города она взорвала себя в гуще исламистов, чтобы показать, что террористам никогда не удастся захватить курдские земли», – рассказывает Мидия, доброволец партизанского отряда Рабочей партии Курдистана.
Сама Мидия после тяжелейшего ранения проходит реабилитацию в России, но от борьбы не отказалась. «Если потерял ногу, руку или глаза, то это не имеет для нас никакого значения, мы не уходим с фронта и с войны», – говорит Мидия.
Она вступила в отряды Оджалана еще девушкой, чтобы бороться за освобождение женщины Востока.
«В первую очередь уничтожалась женщина как явление, как пол, как существо. Если хотим возродить народ, если хотим все заново поставить на ноги, то в первую очередь женщина должна осознать себя и возродиться, только через нее можно возродить все национальные ценности. Без женщины невозможно вообще ничего возродить», – уверена Мидия.
Но пока Ближний Восток погружается в Средневековье. В сирийском городе Хама казнят женщину, которую обвинили в прелюбодеянии. Отец сам отводит свою дочь в могилу, связывает ей ноги. Дальше в несчастную летят камни.
Командир женского батальона товарищ Багар воюет уже больше 10 лет. Сначала – в Турции, теперь – в Ираке. ИГ для курдов сейчас страшнее турецкой армии.
«Больше всего меня потрясло массовое убийство женщин в районе Киркука. Очень много женщин резали. На Ближнем Востоке, как вы знаете, женщинам всегда было трудно. Но сейчас ИГ превращает женщин в рабов. Их не просто угнетают – их насилуют, убивают. И мы не можем быть в стороне. Поэтому мы воюем за свободу не только женщин, но и за свободу всех людей, которые сегодня страдают от исламского фундаментализма», – отметил Багар.
История женского самопожертвования в Курдистане начинается с партизанки Беритан. Она – пример для всех, вступающих в женский батальон, на нее хотят быть похожей.
«Беритан боролась за права курдского народа. Когда у нее закончились патроны, она сломала свое оружие и бросилась со скалы, чтобы не сдаться врагам. Вот героический ее поступок. Они не боятся смерти, они идут на все ради свободы, ради освобождения своего народа и государства», – рассказал Джамал Шамоян, председатель Союза курдов-езидов России.
В Курдистане отношение к женщинам всегда было не таким, как в остальных мусульманских государствах Ближнего Востока. По преданию, только она могла остановить войну между соплеменниками.
«Она бросит свой платок между ними – и все, через ее платок никто не имел права перешагнуть. Такое было уважение к женщине», – пояснил Джамал Шамоян.
Ей к лицу и цвет хаки, и разноцветные национальные наряды. Ее руки приучены сжимать и тяжелый автомат, и невесомый струнный танбур.
Женщин-бойцов партизанских отрядов Рабочей партии Курдистана учат вести бои в городских условиях, штурмовать здания, передвигаться под огнем по тесным восточным улицам. Тренировки проходят на бывшей военной базе армии Саддама Хусейна. Здесь все мечтают об одном: что когда-нибудь пойдут на штурм столицы всемирного халифата Мосула, который расположен в 170 километрах, и террористов больше небудет ни на Ближнем Востоке, ни где-либо еще в мире.