Թուրքիայում ԻՊ–ին միանալ փորձող 38 մարդ է ձերբակալվել
Թուրքական ոստիկանությունն Ադանայում 38 օտարերկրյա քաղաքացի է ձերբակալել, որոնք փորձում էին միանալ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանը։ Այս մասին հայտնում է «ria.ru»–ն՝ «Anadolu»–ին հղումով։
Ձերբակալվածները 7 երկրի քաղաքացիներ են՝ 14–ը՝ Ադրբեջանից, 7–ը՝ Ինդոնեզիայից, 5–ական մարդ՝ Իրաքից և Ղրղզստանից, 3–ը՝ Իրանից, 2–ական՝ Տաջիկստանից և Աֆղանստանից։ Նրանց թվում 10 կին և 15 երեխա կան։ Ձերբակալվել է նաև օտարերկրացիներին Սիրիայում ԻՊ վերահսկողության տակ գնտվող տարածք ուղեկցող 2 անձ։
Համապատասխան ընթացակարգից հետո կալանավորվածները հանձնվել են ներգաղթային ծառայությանը՝ երկրից արտաքսվելու համար։
Նշենք, որ ներկայումս մոտ 90 հազ քկմ տարածք գրաված «Իսլամական պետության» շարքերում, տարբեր հաշվարկներով, կռվում է 50–200 զինյալ։

Более 30 пытавшихся присоединиться к ИГ иностранцев задержаны в Турции
Турецкая полиция задержала в провинции Адана на юге страны 38 иностранных граждан, планировавших присоединиться к террористической группировке «Исламское государство», сообщает РИА «Новости» со ссылкой на агентство «Anadolu».
Задержанные иностранцы являются гражданами семи стран: 14 человек имеют гражданство Азербайджана, семь – Индонезии, по пять человек – Ирака и Киргизии, три – Ирана, по двое – Таджикистана и Афганистана. Среди задержанных 10 женщин и 15 детей. По подозрению в причастности к попытке переправить иностранцев на контролируемую ИГ территорию Сирии арестованы два человека.
После проведения необходимых процедур задержанные переданы в миграционную службу для последующей депортации.