Ներգաղթային ճգնաժամ. ԵՄ երկրները փակում են իրենց դռները և վերածվում ամրոցների (տեսանյութ)
Լեհաստանի դպրոցներից մեկում ուշագրավ խնդիր է առաջարկվել աշակերտներին՝ քանի՞ սիրիացի փախստականի է հարկավոր հրել գցել նավից, որպեսզի վերջինը բարեհաջող հասնի Հունաստան։ Իսկ օրական ծովով Եվրոպա են հասնում հազարավոր փախստականներ, որոնց այնտեղ ոչ ոք չի սպասում։
«Լեռան լանջին հայտնված անզգույշ դահուկորդը կարող է ձնահոսք առաջացնել»,–ասել էր օրերս Գերմանիայի ֆինանսների նախարար Շոյբլեն՝ մեկնաբանելով ներգաղթային ճգնաժամը։
Իսկ ամենադրամատիկը, նրա խոսքերով, այն է, որ ոք չգիտի լեռան բարձրությունը և ձյան քանակը։
«vesti.ru»–ի փոխանցմամբ՝ օրերս Մակեդոնիայից սերբական Պրեշևո քաղաք է ժամանել 10 հազ մարդ, նույնքան էլ հավաքվել է սահմանից այն կողմ, իսկ նոր խմբերը գալիս ու գալիս են։ Երկաթե ցանկապատերը չեն երաշխավորում կարգուկանոն փաստաթղթերի հերթերում, որոնք թույլատրում են հատել Սերբիան և հասնել մինչև խորվաթական սահման. այնտեղից էլ հնարավոր կլինի ցրվել ողջ Եվրամիությունով մեկ։
Շատերը գնում են Շվեդիա, որն ամենագրավիչն է ներգաղթյալների համար, սակայն շվեդներից շատերը մտադիր են կանխել դա։ Նախորդ դարի 30-ականներից հետո առաջին անգամ այդ երկրում հայտնվել են նեոնացիստներ՝ «Շվեդ դեմոկրատներ» կուսակցության ցուցանակով, որոնք արդեն հասցրել են մի քանի ապաստարան հրդեհել։ Նրանց հաջողվել է վերականգնել անձնագրային վերահսկողությունը նավահանգիստներում և օդանավակայաններում։
Իսկ մայրցամաքում շարունակում են ցանկապատել քաղաքները, և չնայած Եվրոպայում կառուցված պատերը դեռ չեն գերազանցել 25 տարի առաջվա բարձրությունը, հնարավոր է՝ տեսանելի ապագայում դրանք հավասարվեն։ Հունգարիայից հետո ամրաշինական կառույցներ է սկսել իր սահմաններում բարձրացնել նաև Սլովենիան։
Հիշեցնենք՝ վերջերս էլ ԵՄ–ն գումար էր առաջարկել Աֆրիկայի երկրներին՝ ներգաղթյալների մի մասին հետ ընդունելու համար։
Այս ամենի համապատկերին, չնայած շաբաթը մեկ կոլեկտիվ պատասխանատվության և եվրոպական արժեքների մասին հիշելուն, շարունակում է ընկնել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հեղինակությունը։ Քրիստոնյա դեմոկրատների վարկանիշն արդեն հասել է 34 տոկոսի։ Եթե այն հասնի 30–ի, Մերկելին կխնդրեն հեռանալ, հատկապես որ, «Շպիգելի» փոխանցմամբ, կառվարությունն արդեն չի ենթարկվում կանցլերին։ ՆԳՆ ղեկավար Դե Մեզիերը, առանց Մերկելի թույլտվության և նույնիսկ տեղյակ պահելու, վերջերս չեղարկել է սիրիական ընտանիքների միավորման ծրագիրը։ Ուշագրավ է, որ ՆԳՆ ղեկավարի գործունեությանը հավանություն է տվել ֆինանսերի նախարար Շոյբլեն, որին Գերմանիայում ստվերային կանցլեր են անվանում։
Ինչպես գրում է «Շպիգելը», իր պաշտոնում երերվող կանցլերին ներկայումս շրջապատում են մարդիկ, որոնք ոչ միայն հետևում են՝ ինչպես է Մերկելը փորձում հավասարակշռել իրավիճակը, այլև պատրաստ են հրել ու գցել նրան ձնահոսքը։

Миграционный кризис: страны ЕС закрывают двери и превращаются в крепости (видео)
В Польше сегодня одной из самых обсуждаемых тем стала задача, которую предложили решить ученикам одной из школ страны. Детям необходимо было рассчитать, сколько сирийских беженцев необходимо столкнуть с плота, чтобы он благополучно добрался до берегов Греции, пишет «Vesti.ru».
«Неосторожный лыжник на склоне, способен вызвать лавину», – сказал на днях немецкий министр финансов Вольфганг Шойбле, комментируя кризис с беженцами. И самое драматичное, по его признанию, состоит в том, что никто не знает высоты горы и количества снега.
Как сообщает издание, накануне в приграничный сербский город Прешево, где беженцы проходят регистрацию, из Македонии перешло 10 тысяч человек, еще столько же скопилось на той стороне, и все время подходят новые группы. Железные заборы не гарантируют порядок в очереди за бумажкой, которая позволит пересечь Сербию и добраться до хорватской границы, чтобы оттуда уже разбрестись по всему Евросоюзу.
Многие едут в Швецию. В пересчете на душу населения эта 10-миллионная страна – самая привлекательная для мигрантов, и среди шведов растет желание это поправить. Впервые с 30-х годов прошлого века в стране набирают популярность неонацисты, действующие под вывеской партии «Шведские демократы». Они уже успели поджечь несколько приютов для беженцев. Властям же Швеции пришлось восстановить паспортный контроль в морских портах и аэропортах.
«А на континенте тем временем городят заборы, и хотя длина стен построенных в Европе за этот год все еще меньше длины стен, снесенных 25 лет назад, есть вероятность, что в обозримом будущем они сравняются», – пишет издание, добавляя, что вслед за Венгрией к фортификационным работам на границе приступила Словения.