Արամ Սարգսյանը՝ 5–րդ շարասյան առաջամարտիկ
Արդեն «հաճելի» ավանդույթ է դարձել այն, որ Սերժ Սարգսյանի համար ցանկալի պահին ու ցանկալի կոնտեքստով ելույթ է ունենում տխրահռչակ Արամ Սարգսյանը։ Բնականաբար՝ Սերժ Սարգսյանի ջերմեռանդ պաշտպան «1in.am»–ի եթերում։
Սա այն Արամն է, ով հայտարարեց, թե պատգամավորական մանդատը վայր է դնում, որպեսզի գնա փողոցը գրավի ու կանգնի հանրության կողքին։
Նա մանդատն իրոք վայր դրեց, բայց ոչ թե փողոց դուրս եկավ պայքարելու, այլ հայտնվեց «անկախ» մամուլի տաղավարում՝ գեղամյանություն անելով իշխանության ընդդիմախոսների դեմ։ Նա ըստ անհրաժեշտության խոսում էր Գագիկ Ծառուկյանի, Լևոն Տեր–Պետրոսյանի, «եռյակի» ու մյուս սուբյեկտների դեմ։ Ամեն մի փուլում նրա առաջադրանքը տարբեր էր, բայց մշտական է Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ դհոլություն անելը։ ՀՀ երկրորդ նախագահի մասով նրա մոտ կա հոգեխանգարմունք, և սա այն դեպքն է, երբ նրա համար բիզնեսը համատեղվում է հաճելի զբաղմունքի հետ։
Հիմա նրա խնդիրը սահմանադրական փոփոխությունների իրականացման համար Սերժ Սարգսյանին անուղղակիորեն աջակցելն է (ձեռքի հետ էլ՝ Արա Աբրահամյանի դեմ հանդես գալու պատրաստակամությունը ցույց տալը)։ Ու այդպես էլ անում է։
Դեռ ամիսներ առաջ սա հայտարարում էր, թե իշխանությունները բլեֆ են անում, և չեն գնա սահմանադրական փոփոխությունների։ Հետո, երբ արդեն նոր Սահմանադրության նախագիծը դրվեց շրջանառության մեջ, ու որոշվեց հանրաքվեի օրը, հաճախորդ Արամը հայտարարեց, թե ինքը «ոչ» է քարոզելու և պայքարելու է։ Բայց դե, պարզ էր, որ այս հաճախորդին նրա համար չեն պահում, որ ինքը թեկուզ իմիտացիոն պայքար մղի։
Սրան ուղարկել են «1in.am»–ի եթեր, որպեսզի քարոզի, որ, միևնույն է, Սերժ Սարգսյանն իր ուզած ձևով անցկացնելու է հանրաքվեն, ու, հետևաբար, պայքարի կարիք չկա։
Արամը, իր գավառամտության ու դավաճանական մտածողության կոդերից ելնելով, պայքարի դուրս չգալը հիմնավորում է արտաքին ուժերի աջակցության բացակայությամբ։
Նա ասում է, թե քանի որ դրսի ուժերը դեմ չեն, որ Սահմանադրությունը փոխվի, ուստի հայաստանցիների պայքարը որևէ արդյունք չի կարող տալ։ Նմանատիպ տեսակետ ներկայացնելով՝ Արամը նախ «թունդ ընդդիմադիր» դիրքերից փորձում է դրսի «դաբրոներին» հավատացող զանգվածին փոխանցել, որ Սերժին դուրսը «դաբրո» է տվել։ Եվ, բացի այդ, Արամը, փաստորեն, հայտարարում է, որ ինքը պատրաստ է դրսի ուժերի, մասնավորապես՝ Արևմուտքի համար 5–րդ շարասյուն դառնալ։
Հանրությանն էլ կոչ է անում պայքարի դուրս չգալ, քանզի չկա դրսի աջակցություն։ Ասել է թե՝ փողոց դուրս գալու և հանրությանն իշխանության դեմ մոբիլիզացնելու խոստում տված մարդը հայտարարում է, թե ՀՀ քաղաքացին զրո է, քանի դեռ չկա դրսի աջակցությունը, և ինքը պայքարի դուրս կգա միայն Արևմուտքի աջակցությամբ։
Մեզ մնում է միայն արձանագրել, որ Արամ Սարգսյանը ոչ մի բանով չի տարբերվում Բաքու փախած Վահան Մարտիրոսյանից։ Մանավանդ որ նա բազմիցս հայտարարել է, որ կողմ է Ղարաբաղի հողերը զիջելուն, և պատահական չէ, որ բոլորից ամենաշատն էր ուրախացել Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնած «Ֆուտբոլային» դիվանագիտության առիթով։
Թե ինչպես են վարվում քաղաքակիրթ ու կայացած երկրներում 5–րդ շարասյան հետ, գիտեն բոլորը։ Նույնը սպասվում է նաև Արամին, սակայն նա առայժմ կարող է հանգիստ լինել, քանզի դեռ իշխանության ղեկին է ՀՀԿ ղեկավարը՝ կոմունիստներից երեկ մեդալ ստացած գործիչը և նժդեհական համարվող կուսակցության առաջնորդը։

Арам Саркисян – передовик 5-й колонны
Уже стало «приятной» традицией, что в нужный для Сержа Саргсяна момент и в нужном ему контексте выступает печально известный Арам Саркисян. Естественно, в эфире страстного защитника Сержа Саргсяна - сайта «1in.am».
Это тот самый Арам, который заявил, что складывает депутатский мандат, чтобы захватить улицу и встать рядом с народом.
Мандат он действительно сложил, но после этого вышел не на уличную борьбу, а оказался в студиях «независимых» СМИ, занимаясь гегамянством против оппонентов власти. При необходимости он выступал против Гагика Царукяна, Левона Тер-Петросяна, невластной «тройки» и остальных субъектов. На каждом этапе его задание было разным, но постоянным оставалось «барабанство» против Роберта Кочаряна. По части второго президента РА у него имеется душевное расстройство, и это тот случай, когда бизнес для него сочетается с приятным.
Сейчас его задачей является косвенная поддержка Сержа Саргсяна в деле проведения конституционных изменений (а заодно также демонстрация готовности выступать против Ара Абрамяна). Именно этим он и занимается.
Еще несколько месяцев назад он заявлял, что власти блефуют и не пойдут на конституционные изменения. Затем, когда был представлен проект новой Конституции и назначена дата референдума, клиент власти Арам заявил, что будет агитировать «нет» и бороться с изменением Конституции. Однако понятно, что держат этого клиента не для того, чтобы он боролся с инициативами власти, хоть даже и имитационно.
Его отправили в эфир «1in.am», чтобы он пропагандировал, что всё равно Серж Саргсян проведет референдум в желанном ему виде, поэтому необходимости в борьбе нет.
Исходя из кодов своего мещанского и предательского мышления, Арам аргументирует отказ выходить на борьбу отсутствием поддержки извне.
Он утверждает, что, пока внешние силы не выступают против изменения Конституции, борьба граждан РА обречена на провал. Преподнося подобную точку зрения, Арам, прежде всего, пытается с «яро оппозиционных» позиций передать верящим в получаемое извне «добро», что Серж подобным «добром» обладает. Кроме того, Арам, фактически, заявляет, что готов выполнять для внешних сил, в частности Запада, функцию 5-й колонны.
Общество он призывает не выходить на борьбу, так как нет внешней поддержки. То есть, пообещавший выйти на улицу и мобилизовать общество против власти человек заявляет, что гражданин РА – полный ноль, так как пока нет внешнего «добра», а сам он выйдет на борьбу лишь с поддержки Запада.
Нам же остается лишь констатировать, что Арам Саркисян ничем не отличается от сбежавшего в Баку Ваана Мартиросяна. Тем более что он неоднократно заявлял, что поддерживает сдачу карабахских земель, и неслучайно, что он больше всех обрадовался инициированной Сержем Саргсяном «футбольной» дипломатии.
О том, как поступают с 5-й колонной в цивилизованных и состоявшихся странах, знают все. То же самое ждет и Арама, но пока он может быть спокоен, так как у власти всё еще руководитель РПА – получивший от коммунистов три медали деятель и лидер считающейся нждеевской партии.