Ֆաբիուս. «Արևմուտքը, արաբական երկրները և ՌԴ–ն Սիրիայում զինադադարի մասին են պայմանավորվել»
Ֆրանսիայի արտգործնախարար Լորան Ֆաբիուսը հայտնել է, որ Վեիննայում Սիրիայի հարցով հանդիպմանը կողմերին հաջողվել է համաձայնության հասնել զինադադարի, կրակի դադարեցման, անցումային կառավարության և ընտրությունների հարցերում։ Այս մասին տեղեկացնում է «РИА Новости»–ն։
«Վիեննայում մենք համաձայնության եկանք Սիրիայում զինադադարի ծրագրի, կրակի դադարեցման անհրաժեշտության և այն բանի շուրջ, որ անհրաժեշտ է շարժվել Սահմանադրությունը փոխելու և ընտրություններ անցկացնելու ուղղությամբ»,– «RTL» ռադիոկայանի եթերում ասել է Ֆաբիուսը՝ հավելելով, սակայն, որ նախագահ Բաշար Ասադի ճակատակիրը շարունակում է մնալ անորոշ։
«Բանակցությունների մասնակիցներին չհաջողվեց համաձայնության գալ Սիրիայի նախագահի ճակատագրի հարցում։ Նրա ճակատագրի առնվազն երեք տարբերակ գոյություն ունի»,–նշել է Ֆաբիուսը։

Фабиус: «Запад, арабские страны и РФ договорились по перемирию в Сирии»
Участники встречи по Сирии в Вене договорились по плану о перемирии, переходном правительстве и выборам в Сирии, однако судьба президента Башара Асада остается неопределенной, сказал министр иностранных дел Франции Лоран Фабиус в эфире радиостанции RTL, передает РИА «Новости».
«В Вене мы пришли к соглашению по плану о перемирии в Сирии, по необходимости режима прекращения огня и о том, что необходимо двигаться в сторону изменения конституции и проведения выборов», – сказал министр.
Глава ведомства отметил, что участники переговоров не смогли прийти к консенсусу по судьбе сирийского президента. «Существует по меньшей мере три варианта его будущего», – сказал Фабиус.