Պետդեպից չեն կարողացել բացատրել՝ ինչու կոալիցիան չի փորձել կանխել ԻՊ նավթի մաքսանենգությունը G20–ի գագաթաժողովից առաջ (տեսանյութ)
Սիրիայում ԱՄՆ–ի և հակաահաբեկչական կոալիցիայի ավիացիան առաջին անգամ հուժկու հարված է հասցրել ավտոցիստեռններին, որոնք «Իսլամական պետությունն» օգտագործում է նավթ տեղափոխելու համար։ Այս մասին գրում է «russian.rt.com»–ը։
Ուշագրավ է, որ ավելի քան 100 բենզատար է ոչնչացվել այն բանից հետո, երբ Անթալիայում G20–ի գագաթաժողովին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը համաշխարհային առաջնորդների հետ կիսվել է ԻՊ ֆինանսավորման աղբյուրների մասին տեղեկատվությամբ և ցույց տվել վառելիքով բեռնված ավտոցիստեռնների մի քանի կմ երկարությամբ շարասյուների՝ օդից արված լուսանկարները։
«RT»–ի հայազգի թղթակից Գայանե Չիչակյանը մեկնել է ԱՄՆ պետքարտուղարություն՝ պարզելու, թե ինչու կոալիցիոն ուժերն ավելի շուտ չէին նման հարվածներ հասցնում։
Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարկ Թոները պատասխանել է, որ ռազմական գործողություններին առնչվող նման հարցերը հարկավոր է տալ ԱՄՆ ՊՆ–ին։
««Իսլամական պետությանը» ֆինանսավորումից զրկելը կոալիցիայի առաջադրանքներից մեկն է։ Եվ այդ նպատակին հասնելու միջոցներից մեկը նրանց ենթակառուցվածքներին հասցվող հարվածներն են»,–ասել է Թոները՝ հավելելով, որ չի տիրապետում ռմբակոծումների թվերին։
Թոները նաև նշել է, որ չգիտի՝ ԱՄՆ–ը պատժամիջոցներ կիրառե՞լ է իրաքյան բանկերի նկատմամբ, որոնց կասկածում են խմբավորման համար տրանսակցիաներ իրականացնելու մեջ։
«RT»–ին այդպես էլ չի հաջողվել ստանալ իր հարցի պատասխանը՝ ինչո՞ւ է ԱՄՆ–ը սկսել ռմբակոծել ավտոցիստեռնները միայն այժմ։ Ի՞նչն էր խանգարում նրան դա անել ավելի վաղ։
Ուշագրավ հրապարակում էր նախորդ ամիս տեղ գտել «Financial Times»–ում։ Պարբերականը գրել էր, որ ԱՄՆ–ի գլխավորած կոալիցիան խուսափում է ոչնչացնել ԻՊ առևտրային ուղիները, քանի որ խմբավորման մատակարարած նավթը մեծ նշանակություն ունի նրա վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում ապրող բնակչության համար. կոալիցիան մտավախություն ունի, որ վառելիքի պաշարները ոչնչացնելով՝ իր դեմ կտրամադրի տեղի բնակչությանը։ Իսկ թե ինչ է փոխվել այժմ, Պետդեպից ըմբռնելի պատասխան չի ստացվել։

В Госдепе не смогли объяснить, почему коалиция не пыталась остановить контрабанду нефти ИГ раньше (видео)
В Сирии авиация США и стран-участниц антитеррористической коалиции впервые нанесла массированный удар по автоцистернам, которые «Исламское государство» использовало для перевозки нефти, сообщает «Russia Today».
Более 100 бензовозов было уничтожено вскоре после того, как на саммите G20 президент РФ Владимир Путин поделился с мировыми лидерами информацией об источниках финансирования ИГ и продемонстрировал снимки колонн цистерн с топливом.
Корреспондент RT Гаяне Чичакян отправилась в Госдепартамент США, чтобы выяснить, почему коалиционные войска ранее не проводили подобных атак. Она спросила у представителя Госдепартамента Марка Тонера, почему Соединённые Штаты не наносили подобных авиаударов ранее. Тонер заявил, что вопросы, касающиеся проведения военных операций, следует адресовать Минобороны США.
«Лишение «Исламского государства» финансирования – одна из задач коалиции. И одним из способов достижения этой цели является нанесение ударов по их инфраструктуре. Мы проводим подобные бомбардировки, хотя сейчас я не располагаю ни точными данными относительно числа ударов, ни иной статистикой», – добавил представитель Госдепа.
Он также отметил, что не знает, наложили ли США санкции на какие-либо иракские банки, подозреваемые в совершении транзакций для нужд террористической группировки.
Таким образом, RT не получил ответа на вопрос, почему США начали бомбить автоцистерны «Исламского государства» только сейчас и что мешало им делать это раньше.
В прошлом месяце газета «Financial Times» изучила деятельность террористов в этой сфере. Издание писало следующее: «Причина, по которой коалиция под руководством США не спешит наносить удары по торговым путям «Исламского государства», состоит в том, что нефть, поставляемая группировкой, имеет огромное значение для жителей сирийских территорий, находящихся под контролем боевиков. Как заявили представители коалиции, они опасаются, что, уничтожая запасы топлива, ставшего необходимым для повседневной жизни местного населения, могут настроить его против себя». О том, что изменилось сейчас и изменилось ли что-то вообще, в Госдепартаменте вразумительного ответа не дали.