Պեսկովը հստակեցրել է Պուտինի խոսքերն A321–ի ահաբեկչության հետ կապ ունեցողներին սպասվող պատժի մասին
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, խոսելով այն մասին, որ A321 օդանավի ահաբեկչության հետ կապ ունեցողներին «պետք է գտնել երկրագնդի յուրաքանչյուր կետում և պատժել», նկատի է ունեցել նրանց ոչնչացնելը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«Նախագահը հանձնարարել է մեր հատուկ ծառայություններին միջոցներ ձեռնարկել՝ պարզելու բոլորին, ովքեր կապ ունեն այդ հրեշավոր ահաբեկչական ակտի կազմակերպման հետ։ Նա հրահանգել է գտնել այդ մարդկանց ամբողջ աշխարհում՝ անկախ աշխարհագրությունից և ժամկետներից, ու ոչնչացնել բոլոր այդ մարդկանց»,–Պեսկովի խոսքերն է մեջբերում «ՏԱՍՍ»–ը։
Նա նաև հայտնել է, որ հատուկ ծառայություններն արդեն անցել են հրամանի կատարմանը, սակայն այլ մանրամասներ բացահայտել հրաժարվել է։ Միաժամանակ, ընդգծել է, որ այլ պետությունների տարածքներում հատուկ գործողություններ իրականացնելու հարցը կկարգավորվի միջազգային նորմերի և սկզբունքների համապատասխան։

Путин приказал уничтожить ответственных за теракт на борту A321
Президент России Владимир Путин, говоря о том, что террористов, причастных к теракту на борту российского пассажирского лайнера A321, нужно «найти в любой точке планеты и покарать», имел в виду их уничтожение. Об этом сегодня сообщил пресс-секретарь главы российского государства Дмитрий Песков, передает ТАСС.
«Еще раз акцентирую: президент поручил нашим специальным службам принять меры для установления всех, кто причастен к организации этого чудовищного террористического акта; он приказал искать этих людей по всему миру вне зависимости от географии без какого-либо срока давности и уничтожить всех этих людей», – пояснил Песков.
Чиновник отметил, что спецслужбы уже приступили к выполнению приказа, однако раскрыть какие-либо подробности отказался. В то же время он подчеркнул, что Россия в вопросе проведения спецопераций на территории других государств будет придерживаться принципов и норм международного права.