Արամ Կարապետյան. «Ես 2013թ. նախագահական ընտրություններին մասնակցելու եմ ի՛նք–նո՛ւ–րո՛ւյն»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը հայտարարել է, թե 2010թ. աշունը մյուսներից տարբերվում է, որովհետև սկսվել է մի գործընթաց, որը լուրջ փոփոխությունների է հանգեցնելու սոցիալական խնդիրներով պայմանավորված հեղափոխությամբ կամ կերպափոխման ճանապարհով, երբ ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար իշխաննությունն ինքը ելքեր կգտնի։ Նա այդ իրադարձությունները հիմնականում պայմանավորել է արտաքին աշախահում տեղի ունեցող փոփոխություններով, մասնավորապես, Մոսկվայի քաղաքապետ Յուրի Լուժկովի պաշտոնանկությամբ, որը Հայասատանի գործարար ընտրանու հետ «բազմաթիվ տնտեսական կապեր ուներ»։
-Իշխանությունը ոչ միայն ուժեղ է նրանով, որ գալիս փայտերով խփում  է ընդդիմության գլխին և տանում է բանտ, այլ իշխանությունը ուժեղ է լինում իր ֆինանսական, գեոքաղաքական ռեսուրսներով։ Երբ գեոքաղաքական ռեսուրսների մեջ կորուստներ է ունենում, թուլանում է, չէ՞։ Դրա համար էլ կապում ենք Լուժկովի, Ռուսաստանի հետ։ Ի՞նչ մի նոր բան եմ ասում, որ՝ սաղ գեոքաղաքական դաշտը (կներեք խոսքիս համար) ասում է, որ Հայաստանի «պապան» Ռուսաստանն է, ոնց կասի, այնպես էլ կանենք,-հայտարարել է Արամ Կարապետյանը։
Նրա խոսքերով՝ Հայաստանում քաղաքական դաշտն ավելի ընդդիմադիր է դառնում, և ինքը մասնակցելու է յուրաքանչյուր ընդդիմադիր գործողության՝ լինի դա ՀԱԿ-ի, «Ժառանգության», թե «Դաշնակցության» հետ։
-Հայաստանում ընտրություններով ոչ մի բան չի փոխվելու, եկանք հասանք հերթական ընտրություններին՝ միևնույնն  է, ստիպված ենք լինելու այդ ընտրություններից հետո հեղափոխական ճանապարհով գնալ։ Բոլոր ընտրություններին պատրաստվում եմ մասնակցել, և մասնակցությունը լինելու է միայն նրա համար, որպեսզի պահն օգտագործելով՝ իրավիճակ փոխվի  հետագայում, որովհետև բոլոր նարնջագույն հեղափոխությունները նախկին խորհրդային տարածքում եղել են ընտրություններից հետո,-նշել  է նա։
Այն հարցին, թե եթե Լևոն Տեր Պետրոսյանը մասնակցի 2013թ. ընտրություններին, ինքը կկանգնի՞ նրա կողքին, պատասխանել է.

Арам Карапетян: «Я буду участвовать на президентских выборах 2013г. са-мо-сто-я-тель-но»
В ходе встречи с журналистами председатель партии «Новые времена» Арам Карапетян заявил, что осень 2010 года отличается от остальных тем, что начался процесс, который приведет к серьезным изменениям либо переворотам, обусловленным социальными проблемами, либо путем смены политики, когда власти сами найдут пути выхода из создавшегося положения. Эти события он в основном обусловил изменениями во внешнем мире, в частности, увольнением с должности мэра Москвы Юрия Лужкова, имеющего с избранными бизнес кругами «различные экономические связи».
«Сила властей не только в том, что ударяя палкой по голове оппозиционеров, они уводят их в тюрьмы, а в  финансовых и геополитических ресурсах.  Ведь когда в геополитических ресурсах бывают потери, власти ослабляются. Поэтому мы и связываем с Лужковым и Россией. Разве для вас новость, что все геополитическое поле говорит /извините за выражение/, что «папой» Армении является Россия, как скажет, так и будет», - отметил Карапетян.
По его словам, политическая арена в Армении становится более оппозиционной и он будет участвовать в любом оппозиционном действии - будь то действие АНК, «Наследия» или «Дашнакцутюн».
«В Армении ничего не изменится путем выборов. Дойдем до очередных выборов, все равно потом, после выборов, будем вынуждены идти по революционному пути. Я собираюсь участвовать на всех выборах, лишь для того, чтобы воспользовавшись моментом в дальнейшем, изменилась бы ситуация. Ведь любая оранжевая революция на бывшем советском пространстве происходила после выборов», - подчеркнул он.
На вопрос о том, поддержит ли он Левона Тер-Петросяна, если последний будет участвовать на выборах 2013г., Арам Карапетян ответил: