Ֆրանսիայի նախկին վարչապետն Օլանդին կոչ է արել չեղարկել հակառուսական պատժամիջոցները
Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ Ֆրանսուա Ֆիյոնը դիմել է երկրի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին՝ առաջարկելով չեղյալ հայտարարել ՌԴ դեմ կիրառվող պատժամիջոցները։ Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ նովոստին»։
Ավելի վաղ նա հայտարարել էր, որ Ֆրանսիան ռազմավարություն չունի ԻԼԻՊ–ի ահաբեկիչների դեմ պայքարում։ Ըստ Ֆիյոնի՝ իր երկրի հիմնական սխալը Ռուսաստանի հետ ռազմական միությունից հրաժարվելն է։
Նախկին վարչապետը նաև կոչ է արել նախագահին ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարում համագործակցել ՌԴ, Իրանի և Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետ։
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 14–ին ԵՄ–ն որոշում ընդունեց երկարացնել հակառուսական պատժամիջոցները ևս կես տարով։ Սահմանափակումները վերաբերում են «սև ցուցակի» 149 ֆիզիկական, 37 իրավաբանական անձի մինչև 2016թ. մարտի 15–ը։

Экс-премьер Франции призвал Олланда отменить санкции против России
Франсуа Фийон, бывший премьер-министр Франции, обратился к президенту страны Франсуа Олланду с предложением об отмене санкций против России. Об этом сообщает РИА «Новости».
Ранее он заявлял, что у Франции отсутствует военная стратегия в борьбе с боевиками «Исламского государства». По его мнению, основная ошибка страны состоит в отказе от союза с Россией.
В своём обращении Фийон призвал сотрудничать с Россией, Ираном и президентом Сирии Башаром Асадом для борьбы с террористической группировкой.
Напомним, что 14 сентября ЕС принял решение о продлении санкций в отношении России ещё на полгода. Ограничения продлеваются в отношении 149 физических и 37 юридических лиц из чёрного списка до 15 марта 2016 года.