Երեխաներն ԻՊ շարքերում. Պետերբուրգի բնակչուհու 8–ամյա որդուն տարել են զինյալների մոտ (տեսանյութ)
«Իսլամական պետությունը» շարունակում է ամենաազդու միջոցներին դիմել կամավորներ հավաքագրելու համար։ Միայն պաշտոնական տվյալներով՝ Մերձավոր Արևելքի իսլամական խմբավորումներին է միացել ՌԴ հազար քաղաքացի։ Նշվում է, որ հավաքագրվածների մեծ մասը երիտասարդներ են։ Կան նաև երեխաներ։
«vesti»–ին հայտնի է դարձել մի հրեշավոր պատմություն։ 8–ամյա Էմիրը, նրա քույրերը՝ 5–ամյա Խադիջան և 1,5 տ Յասմինան, ներկայումս ԻՊ վերահսկողության տակ գնտվող տարածքում են։ Երեխաներին այնտեղ է տարել հայրը՝ Ռուստամ Թովսուլթանովը, որ կռվում է ԻՊ շարքերում։
Էմիրի մայրը՝ Պետերբուրգի բնակչուհի, ազգությամբ չեչենուհի Լիզան, չի գտնում իր տեղը. որդուն գողացել է նախկին ամուսինը, երբ փոքրիկը դեռ 2 տարեկան էր։
Ռուստամը դրանից հետո 2 անգամ էլ ամուսնացել է, ունեցել 2 այլ երեխա և տեղափոխվել Գրոզնի։ Այնտեղից էլ մի օր գիշերը թաքուն երեխաների հետ անցել է Թուրքիա, որտեղից էլ՝ ԻՊ վերահսկողության տակ գտնվող տարածք։
Լիզային սպառնացել են սպանել, եթե այդ մասին հայտնի որևէ մեկին, սակայն նա իրեն արդեն մահացած է համարում որդուն կորցնելուց հետո։
«Էմիրին կուղարկեն ահաբեկչության դպրոց, որ հետո գա այստեղ ու մի բան պայթեցնի»,–վստահ է Լիզան։
Նշվում է, որ ԻՊ տարածքներից երեխաներին հանելը գրեթե անհնար է.
«Նրանք «մաքրում են» գյուղերը սիրիացիներից, որոնց փոխարեն ժամանում են զինյալներ՝ իրենց կանանց և երեխաների հետ, որոնց սկսում են պատրաստել արմատական գաղափարներով, որ հետո օգտագործեն՝ ինչպես միս»,–պատմել է ռուս–սիրիական համագործակցության միության համանախագահներից մեկը՝ Վադդահալ ալ–Ջունդին։

Дети в рядах ИГ: 8-летнего сына петербурженки отправили к боевикам (видео)
«Исламское государство» использует самые действенные методы вербовки в свои ряды. Только по официальным данным, к исламистским группировкам на Ближнем Востоке присоединилось порядка тысячи граждан России. Прежде всего, это молодежь, но есть среди них также и дети.
«Vesti.ru» стала известна чудовищная история оказавшихся на подконтрольной ИГ территории 8-летнего Эмира, его сестры Хадиже, которой 5 лет, и их полуторогодовалой сестры Ясмины. Детей увез туда их отец Рустам Товсултанов, завербованный боевиками.
Мать Эмира Лиза, чеченка по национальности, не находит себе места: сына у нее выкрал бывший муж.
Лизу и Эмира разлучили, когда мальчику было два года. Бывший муж сказал, что забирает ребенка на несколько дней, но так и не вернул. Рустам еще дважды женился, появилось еще двое детей, затем они переехали в Грозный. Однажды ночью, втайне ото всех, без каких-либо разрешающих документов, Рустам вывез семью в Турцию, а уже оттуда – на территорию, подконтрольную ИГ
Он пригрозил убить Лизу, если она станет афишировать эту историю, но мать и так чувствует себя погибшей после разлучения с сыном.
«Эмира по-любому отправят в школу терроризма. Чтобы он приехал сюда и начал чего-то взрывать», – говорит Лиза.
Отмечается, что найти и вывезти людей оттуда невероятно сложно.
«Идет очистка деревень от сирийцев. На их место приезжают боевики с женами, с детьми. Этих детей учат, в основном, фанатичным радикальным учениям, их готовят. Хотели-не хотели, их будут использовать. Потому что для них это не более чем мясо», – говорит сопредседатель общества российско-сирийского сотрудничества Ваддах ал-Джунди.