Հարություն Առաքելյան
Նաիրիտ» գործարանի չորս աշխատակիցներ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին բաց նամակ էին ուղղել, սակայն գործարանի հասարակայնության և ԶԼՄ-ների հետ կապերի ծառայությունը մամուլի հաղորդագրությամբ հակադարձել էր, թե 4 անձի կարծիքը չի կարող արտահայտել Նաիրիտի ողջ՝ 3-հազարանոց կոլեկտիվի դիրքորոշումը: Դուք մշտապես ահազանգում եք «Նաիրիտում» տիրող իրավիճակի մասին։ Ի՞նչ է կատարվում իրականում։
-Իմ տեղեկություններով՝ այսօր արդեն 4 հոգի չեն, 400-ից ավել մարդ է ստորագրել, և հետո, ինչքան էլ կապիկություն անի «Նաիրիտի» ղեկավարությունը, այսօրվա 300 մլն պարտքը խոսում է ընդհանրապես իրենց մարդկային կերպարի մասին, թե ինչպես թքած ունեն հազարավոր մարդկանց ճակատագրի վրա և կատարել են ինչ-ինչ ուժերի պատվերը՝ Հայաստանին զրկելով վերջին արտադրական հզորությունից, որն աշխարհում ունի նաև մոնոպոլ արտադրանք։  Փաստորեն նրանք այս պահի դրությամբ, կարելի է ասել, գործարանը տանում են կլինիկական մահվան, և այս ամենն իրականացվեց վարչապետի և՛ ղեկավարությամբ, և՛ նրա քավորությամբ։ Մնացածն ինչ որ ասեն, գրեն, այդ ամեն ինչը ճղճիմություն է։
-«Նաիրիտի» հասարակայնության և ԶԼՄ-ների հետ կապերի ծառայության մամուլի հաղորդագրության մեջ նաև նշված էր, թե Ձեր ղեկավարած «Ջանկօգ-քիմ» ՍՊԸ-ն մինչ այսօր էլ Նաիրիտին մոտ 6 600 000 ՀՀ դրամ է պարտք։ Սա իրականությանը համապատասխանո՞ւմ է։
-Իհարկե, չի համապատասխանում։ Հերթական կապիկությունն է, որովհետև իրենց հաղորդագրությունները եթե նայենք, մեկ տարի առաջ իմ հանդեպ իբր հետախուզում էր հայտարարվել, իբր ես պարտք եմ և այլն։ Տրամաբանությունը որտե՞ղ է։ Մեկ տարի առաջ իրենց ուզած վճիռը դատարանը կայացրել է, և կապիկություն է՝ մեկ տարի պահել դատարանի վճիռը և չվազել հարկադիր կատարում՝ այդ փողերը ստանալու։ Իմ գործունեությունը մեկ տարի բաց է եղել, տեղս բոլորը գիտեն, մերը հանրային գործունեություն է, և ամեն տարի կապիկի պես նույնը կրկնելով՝ ուղղակի նորից փորձում են վարկաբեկել։
-Այսինքն, այս ամենի նպատակը Ձեզ դատի տա՞լն է։ «Նաիրիտից» ասում են, թե Հարություն Առաքելյանի հետ քննարկելու միայն մեկ հարց ունեն, այն էլ՝ միայն դատական ատյաններում՝ իր պարտքը Նաիրիտին։
-Այդ դատը մեկ տարի առաջ է տեղի ունեցել, իսկ այդ կապիկը կրկնում է նույն բանը։ Մեկ տարի առաջ վճիռ է կայացվել, հիմա ասում է՝ քննարկելու մեկ բան ունենք։ Բա էդ մեկ տարի է՝ ինչո՞ւ չեք խոսում, ինչո՞ւ եք լցրել տակներդ։ Բա եկեք խոսանք, բա ինձ հրավիրեք դատարան։ Հետո, ի՞նչ է նշանակում՝ ես ասում եմ 300 մլն դոլար կերել եք, դուք ասում եք՝ 6 մլն դրամ է պարտք Առաքելյանը։ Ես նամակով դիմել եմ դատավորին, նա ասել է, որ՝ պարոն Առաքելյան, ձեր անունը չկա, դուք ո՛չ հետախուզության մեջ եք, ո՛չ էլ ձեզ վրա պատասխանատվություն կա։ Այնպես որ՝ կապիկ են, էլի։ Իրենք դատարան դիմելու կարիքը չունեն, որովհետև դատարանն իրենց ուզած վճիռը մեկ տարի առաջ կայացրել է, այսինքն՝ ճանաչել է, որ «Ջանկօգ-քիմ»-ը պարտք է, բայց թե «Ջանկօգ-քիմ»-ը ի՞նչ կապ ունի ինձ հետ, այ, դա չհասկացա։ Դատավորին ասում եմ՝ տվեք վճիռը, որ ես դատապաշտպան վարձեմ, դատավորն ասում է՝ վճիռը չեմ կարող տալ, որովհետև այդ «Ջանկօգ-քիմ»-ի հետ դուք ընդհանրապես կապ չունեք, ձեր անունը չկա։ Եվ նույնիսկ մեկ տարի է, դատարանը «Նաիրիտի» ցանկալի վճիռը կայացրել է, բայց դատական համակարգի պրակտիկայում առաջին անգամ հայցվորը ստանալով իր ուզած վճիռը՝ չի վազում հարկադիր կատարում։ Սա ինչի՞ մասին է խոսում։ Ւստ իս, սա խոսում է այն մասին, որ կեղծ հայց է ձևակերպված, գիտեն, որ իրենց արածը կապիկություն է, եթե ոչ՝ բաշիբոզուկին հարիր գործընթաց։ Ասում են, մի անգամ էլ գրենք, Առաքելյանին վարկաբեկենք։ Բա գնանք խոսենք, բա դա իմ երազանքն է։ Առաքելյանն էր իր հանձնախմբով ասում, որ առաջին օրվանից 70 մլն գողացաք, հետո դարձրեցիք 300 մլն դոլար, պայթացրեցիք գործարանը, չեք կարող կառավարել, դիլետանտ եք, մարդիկ սպանվեցին, փորձաքննություն չէր անցել, իրավունք չունեին գործարանն աշխատեցնել՝ մանավանդ այդ ցեխը։ Այնքան հարցաշարեր ենք ուղարկել, բայց իրենք մենակ թութակի պես՝ դատարան, դատարան։ Իմ երազանքն է իրենց հետ դատարան գնալը։
-Առավել ևս, որ ձեր երազանքն է, ու հիմա փաստորեն, նաև ձեր խոսքերով, ձեզ ակնհայտորեն զրպարտել են՝ կապելով  «Ջանկօգ-քիմ»-ի հետ ու ասելով, թե դուք պարտք եք, ինչպես նաև այդ հաղորդագրությունում անձնական վիրավորանքներ էլ կան՝ վայ-քաղաքական գործիչ և այլն։ Դուք ինքներդ չե՞ք պատրասվում զրպարտության, պատվի, արժանապատվությունը վիրավորելու համար դիմել դատարան։
-Ցույց տվեք այն դատարանը, որ հայց կընդունի վարչապետի դեմ։ Նրանք ինձ համար անարժան մարդիկ են, շատ ցածր են, ամեն արժող-չարժողի հետ դատվելն էլ մի քիչ ամոթ է։ Իմ դատը վարչապետի հետ է։ Այ, եթե ցույց տաք մի դատարան, որը կընդունի հայց վարչապետի դեմ, ես ոչ միայն իմ արժանապատվությունը կպահանջեմ, այլև շատ բաներ կներկայացնեմ։

Интервью с председателем ЛДПА Арутюном Аракеляном
-Четверо сотрудников завода «Наирит» направили премьер-министру РА Тиграну Саркисяну открытое письмо, однако служба завода по связям с общественностью и СМИ заявила, что мнение 4 лиц не может отражать позицию всего 3-тысячного коллектива «Наирита». Вы постоянно бьете тревогу о царящей на заводе «Наирит» ситуации. Что происходит в действительности?
-По моим сведениям, сегодня под письмом подписалось уже не 4 человека, а более 400. Кроме того, сколько бы руководство «Наирита» ни занималось клоунадой, сегодняшний долг в 300 млн. говорит об их человеческом облике в целом, о том, как они плюют на судьбу тысяч людей и выполняют заказ каких-то сил, лишая Армению последней промышленной мощности, имеющей монопольную позицию в мире. Фактически, на данный момент, они, можно сказать, доводят завод до клинической смерти и все осуществлено под руководством и покровительством премьер-министра. Всё остальное, что бы они ни написали - всё пустой звон...
-В сообщении службы завода по связям с общественностью и СМИ было указано, что возглавляемое Вами ЗАО «Джанког-хим» по сей день должно «Наириту» около 6 600 000 армянских драм. Соответствует ли это действительности?
-Конечно, не соответствует. Очередная клоунада, поскольку если посмотрим их сообщения, то выходит, будто бы год назад по отношению ко мне было заведено следствие, будто бы я задолжал сумму и т. д. В чем логика? Год назад суд вынес такое решение, какое они хотели. Целый год держать решение суда и не обращаться в органы принудительного исполнения, чтобы получить эти деньги - просто клоунада. Моя деятельность целый год была открытой, место все знают, мы занимаемся общественной деятельностью. Они же, повторяя каждый год одно и то же, просто пытаются снова дискредитировать меня.
-То есть, цель всего этого в том, чтобы подать на Вас в суд? В «Наирите» говорят, что у них есть только один вопрос для обсуждения с Арутюном Аракеляном - его долг «Наириту», причем лишь в судебных инстанциях.
-Этот суд состоялся год назад, а эта обезьяна повторяет то же самое. Год назад был вынесен вердикт, а сейчас он говорит, что есть один вопрос для обсуждения... А этот год почему не говорили? Давайте поговорим, пригласите меня в суд. Потом, что это значит? Я говорю им, что 300 млн. долларов съели, а они говорят, что Аракелян должен 6 млн. драм. Я обращался в письме к судье, он сказал, что мое имя нигде не фигурирует. Так что, они просто обезьяны. У них нет нужды обращаться в суд, поскольку суд еще год назад вынес вердикт, который они хотели, то есть, признал, что «Джанког-хим» задолжал, но вот какое отношение «Джанког-хим» имеет ко мне, я так и не понял. Попросил судью дать мне решение суда, чтобы я нанял адвоката, а он скакзал, что не может дать вердикт, поскольку я вообще не имею отношения к этому «Джанког-хим», мое имя там не указано. Уже год, как суд принял желательное для «Наирита» решение, но это, наверное, впервые в судебной практике, что истец, добившись желанного вердикта, не обращается в органы принудительного исполнения судебных актов. О чем это говорит? На мой взгляд, это говорит о том, что иск был сфабрикован, они знают, что их действия являются клоунадой, если не сказать «башибозукством». Думают еще раз написать, чтобы дискредитировать меня. Пойдем, поговорим. Я сам мечтаю об этом. Аракелян вместе со своей комиссией говорил, что с самого начала они украли 70 миллионов долларов, затем 300 миллионов долларов, взорвали завод, не могут управлять, люди погибли, расследование не было проведено, не имели права эксплуатировать завод, тем более, этот цех. Столько вопросов им направили, а они словно попугаи заладили «суд, суд»... Я мечтаю судиться с ними.
-Тем более, что это Ваша мечта и сейчас, фактически, по Вашим словам, Вас активно оклеветали, связав Вас с «Джанког-хим» и сказав, что Вы задолжали им. Кроме того, в сообщении были и оскорбления личного характера, вроде, «горе-политический деятель». Вы сами не собираетесь обратиться в суд в связи с клеветой, оскорблением?
-Покажите мне тот суд, который примет иск против премьер-министра. Они для меня недостойные люди, очень низкие, а судиться с кем попало даже немного стыдно. Мой суд - суд с премьером. Вот, если покажите один суд, который примет иск против премьер-министра, то я не только против клеветы, но против многого другого выступлю.