Փորձագետ. Су-24–ի խոցումը սադրանք է. Էրդողանը պայքարում է որդու բիզնեսի համար (լուսանկար, տեսանյութ)
ՌԴ փորձագետների կարծիքով այսօր Սիրիայում Թուրքիայի կողմից ռուսական Су-24–ի խոցումը բացահայտում է Սիրիայում Թուրքիայի հետապնդած գաղտնի շահերը և թուրքական իշխանությունների կապն ահաբեկիչների հետ։
«lifenews.ru»–ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիան միտումնավոր խանգարում է Սիրիայում ՌԴ ավիացիայի ռազմական գործողություններին, քանի որ հենց այդ երկրի տարածքով են ԻԼԻՊ–ի զինյալները Թուրքիա էժան նավթ տեղափոխում, իսկ ՌԴ ինքնաթիռները ռմբակոծում են բենզատարների շարասյուները։
Ռազմական փորձագետ, Ռազմավարական կոնյունկտուրայի կենտրոնի տնօրեն Իվան Կոնովալովի խոսքերով՝ սիրիական երկնքում ռուսական Су-24 ռմբակոծիչի խոցումը սադրանք է։
«Այլ կերպ դա հնարավոր չէ գնահատել. իրավիճակն աղմկահարույց է և բարդ։ Հարկավոր է պայքարել ԻԼԻՊ–ի դեմ։ Իսկ եթե թուրքերը խոչընդոտում են դրան, դա կհանգեցնի հարաբերությունների սառեցման, ինչն առաջին հերթին կվնասի Թուրքիային»։
Փորձագետը նշել է, որ թուրքական կառավարությունը կարող է նաև չիմանալ ԻԼԻՊ–ի հետ համագործակցող տեղական բոլոր ընկերությունների մասին, սակայն շարունակում է բաց պահել սահմանը՝ հնարավորություն տալով զինյալներին նավթ մատակարարել։
Նշվում, է, որ նավթային այդ բիզնեսում է ներգրավված Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի որդիներից մեկը՝ Բիլալ Էրդողանը։ Հետևաբար, թուրք առաջնորդի ընտանիքը չի ուզում բենզատարներին հասցված ՌԴ ավիահարվածների պատճառով զրկվել իր եկամտի աղբյուրից։
Ավելի վաղ ԶԼՄ–ում լուսանկարներ էին հրապարակվել, որոնցում Էրդողանի որդին կեցվածք էր ընդունել իսլամականների դաշտային հրամանատարների հետ լուսանկարվելու համար։ Նախնական տեղեկատվությամբ՝ նա բանակցում է ահաբեկիչների հետ։
Հիշեցնենք՝ ՌԴ ՊՆ ղեկավար Սերգեյ Շոյգուն հայտարարել էր, որ ահաբեկիչներն օրական 1.5 մլն դոլար են կորցնում Սիրիայում ՌԴ ՌՏՈւ–ի գործողությունների հետևանքով։ Դադարեցված է սև շուկային օրական 60 հազ տ նավթի մատակարարումը։

Сбитый Су-24 доказывает, что Эрдоган бьётся за бизнес сына и поставки нефти от ИГ – эксперт
Турция намеренно мешает проведению российской военной операции в Сирии, поскольку с территории этой страны боевики ИГ транспортируют в Турцию дешёвую нефть, а российские самолёты занимаются уничтожением колонн бензовозов.
Такое мнение в эфире телеканала «LifeNews» высказал военный эксперт, директор центра стратегической конъюнктуры Иван Коновалов. По его словам, ситуация со сбитым в небе над Сирией российским бомбардировщиком Су-24 выглядит как провокация.
«По-другому это расценить нельзя, ситуация абсолютно скандальная и сложная. Нужно сражаться против ИГ. А если турки вставляют палки в колёса, то это приведёт к охлаждению отношений на уровень ниже нуля, что в первую очередь ударит по Турции», – отметил эксперт, добавив, что турецкое правительство может не знать о всех фирмах, сотрудничающих с ИГ, но оно не закрывает границу, позволяя боевикам поставлять нефть.
Напомним, что о сотрудничестве верхушки турецких властей с боевиками ИГ постоянно говорят многие эксперты. По их словам, большую роль в нефтяном бизнесе Турции и ИГ играет один из сыновей президента Реджепа Эрдогана – Билал Эрдоган. Терять прибыль на поставках дешёвой нефти из-за ударов российских самолётов по колоннам бензовозов семейству Эрдоган не хочется.
Ранее в СМИ появились фотографии, на которых отпрыск турецкого лидера позирует рядом с полевыми командирами боевиков. По предварительным данным, он занимается переговорами с террористами.
Ранее глава Минобороны Сергей Шойгу сообщил, что террористы, позиции которых находятся в Сирии, ежедневно теряют $1,5 млн из-за воздушной операции ВКС РФ. Прекращена поставка на чёрный рынок 60 тысяч тонн нефти в сутки.