Ըստ Վ. Շիրխանյանի` հայկական կողմը չի գնա շրջանակային պայմանագրի ստորագրմանը
-Դա հերթական հանդիպում է,- գնահատելով նոյեմբերի 22-ին Մյունխենում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումը՝ «7օր»-ին ասել է Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության ներկայացուցիչ Վահան Շիրխանյանը,- իսկ ադրբեջանական հիստերիան պետք է ընդունել որպես այդպիսին, քանի որ դա միշտ եղել է՝ ռազմաշունչ հայտարարություններ, թե սա վերջինն է, սրանից հետո այլևս չգիտես ինչ է լինելու։ Դրանք ներքին օգտագործման և հիստերիկ հայտարարություններ են։
Դրա փոխարեն Վ. Շիրխանյանին ավելի է անհնագստացնում դեկտեմբերի 2-ին Աթենքում կայանալիք ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի նիստը, որտեղ քննարկվելու է Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը, և որտեղ կարող է որոշում կայացվել՝ հիմնվելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախահագների զեկույցների վրա։
Իսկ այն, որ հայկական կողմը միջազգային ճնշման ներքո կարող է համաձայնել շրջանակային պայմանագրի ստորագրմանը, ՍԴՀԿ անդամը քիչ հավանական է համարում, քանի որ կարծում է, որ Հայաստանի իշխանությունն այդ քայլին չի դիմի՝ առաջին հերթին Արցախի ժողովրդի հակազդեցությունն աչքի առաջ ունենալով.
-Այսօր դեռևս այդքան չի զգացվում կոնկրետ վերաբերմունքը՝ Արցախի ազատագրված տարածքները հանձնելու հետ կապված։ Երբ դա դառնա փաստ և սկսվի իրագործվել, այլ իրավիճակ է լինելու, և իշխանությունը դա շատ լավ է պատկերացնում։
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ու հայ-թուրքական հարաբերությունների փոխկապակցվածությունն էլ, ըստ Վ. Շիրխանյանի, Ցյուրիխից հետո բացահայտվեց նաև Մյունխենում։
-Թուրքիային բոլորովին ձեռնտու չէ կորցնել Ադրբեջանը՝ Հայաստանի սահմանը բացելու հեռանկարով,- կարծիք է հայտնել Վ. Շիրխանյանը։- Հայաստանի սահմանի բացման հետ կապված՝ Թուրքիան, իհարկե, ունի նաև այլ շահեր և ունի արտաքին ճնշում, որովհետև հայ-թուրքական սահմանի բացումն անհրաժեշտ է ոչ միայն Թուրքիային, այլև առաջին հերթին նրան ճնշողներին։ Բայց կարծում եմ, որ Թուրքիան ավելի շուտ կգնա Ադրբեջանի հետ իր հարաբերությունները պահպանելուն, քան այդ ճնշումներին ենթարկվելուն։

По мнению В. Ширханяна, армянская сторона не пойдет на подписание рамочного соглашения
«Это очередная встреча», - сказал «7or», представитель правления Социал-демократической гнчакской партии (СДГП) Ваан Ширханян, оценивая состоявшуюся 22-го ноября в Мюнхене встречу президентов Армении и Азербайджана. Он также добавил, что азербайджанскую истерию нужно принимать как таковую, поскольку это всегда имело место, и что это заявления для внутреннего потребления и истерика.
Вместо этого В. Ширханяна более беспокоит предстоящее 2-го декабря в Афинах заседание совета министров ОБСЕ, на котором будет обсуждаться Нагорно-карабахская проблема и может быть принято решение, основанное на докладах сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
А то, что армянская сторона под международным давлением может согласиться на подписание рамочного соглашения, по мнению члена СДГП является маловероятным, поскольку он считает, что власти Армении не пойдут на этот шаг, в первую очередь, имея перед глазами противодействие народа Арцаха:
«Сегодня, быть может, не очень ощущается конкретное отношение к сдаче освобожденных территорий Арцаха. Однако, когда это станет фактом и начнет реализовываться, то будет другая ситуация, и власти очень хорошо представляют это.
Что касается взаимосвязи Карабахского конфликта с армяно-турецкими отношениями, то, по мнению В. Ширханяна, после Цюриха это стало очевидным и в Мюнхене.
«Турции совершенно невыгодно потерять Азербайджан ради перспективы открытия границы с Арменией», - выразил мнение В. Ширханян. - В связи с открытием границы с Арменией, у Турции, конечно, есть и другие выгоды, и имеется внешнее давление, поскольку открытие армяно-турецкой границы необходимо не только Турции, но, в первую очередь, тем, кто оказывает на нее давление. Но думаю, что Турция скорее пойдет на сохранение своих отношений с Азербайджаном, чем подчинится этим давлениям».