Գերտերությունները կկասեցնե՞ն պատերազմի վտանգը
-Հայաստանը պետք է ճանապարհ գտնի դեպի Եվրոպա, և այդ տեսանկյունից այս գործընթացը ճիշտ  է։ Խոսքը ինտեգրացիայի մասին է։ Հայաստանին դա օդի պես անհարաժեշտ է։ Եթե Թուրքիայի միջոցով դա հանարավոր է անել, ապա  պետք է անել, որովհետև ինչ էլ եղել է պատմության մեջ, անցյալ է։ Ներկա ժամանակը շատ խիստ պահանջներ է ներկայացնում, այսօրվա օրը իր դաժան օրենքներն ունի։ Հա՛, անցյալը հասկացանք, բայց եթե դու ուզում ես գոյատևել, պետք է  շարունակես շարժվել՝ թեկուզ ոչ այնքան դուրեկան բաներ անելով,-«7օր»-ի հետ զրույցում խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին՝ ասել է կոմպոզիտոր Ռուբեն Սարգսյանը։
Նա նշել է, որ կարծում է, թե Թուրքիան ի վերջո կընդունի Ցեղասպանությունը, որովհետև չի  կարող անընդհատ փակ աչքերով ապրել։
- Այն, որ Ալիևը խոսում է պատերազմի մասին, կարող եմ ասել՝ դա այնքան էլ հեշտ չէ, որովհետև գերտերություններ կան, որոնք  թույլ չեն տա, որ տարածաշրջանում պատերազմ սկսվի, ճնշումներ կգործադրեն, ու  կխփեն Արբեջանի գլխին,-ասել է կոմպոզիտորը։
Այն հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ հակառակը լինի, ու մե՛զ վրա ճնշումներ գործադրվեն՝ զիջումներ անելու համար, նա պատասխանել է, թե վստահում է մեր իշխանություններին։
-Այդ հարցը մի ձևով կլուծվի։ Մեր նախագահը խելացի է, և նա ճանապարհ կգտնի՝ ինչպես անել, և ինձ թվում է՝ ամեն ինչ լավ կլինի,-ասել է Ռուբեն Սարգսյանը։

Сверхдержавы предотвратят угрозу войны?
«Армения должна найти дорогу в Европу, и с этой точки зрения данный процесс правильный. Речь идет об интеграции. Армении это нужно как воздух. Если это возможно сделать посредством Турции, то необходимо сделать, так как что бы ни было в истории, уже прошло. Нынешнее время ставит очень жесткие требования, сегодняшний день имеет свои жестокие законы. Да, прошлое поняли, но если ты хочешь существовать, ты должен продолжать двигаться, хотя и, делая вещи, не очень тебе приятные», - говоря в беседе с «7or» об армяно-турецких отношениях, сказал композитор Рубен Саркисян.
Он отметил, что Турция, наконец, признает Геноцид, так как не сможет постоянно жить с закрытыми глазами.
«То, что Алиев говорит о войне, могу сказать, что это не так просто, потому что есть сверхдержавы, которые не позволят, чтобы в регионе началась война, они приложат усилия, ударят Азербайджану по голове», - сказал композитор.
На вопрос о том, если будет обратное, и давления окажут на нас для того, чтобы сделать уступки, он ответил, что доверяет нашим властям.
«Этот вопрос будет решен одним способом. Наш президент умный, и он найдет путь, как поступить, и, мне кажется, все будет хорошо», - сказал Рубен Саркисян.