Պուտին. «Սու-24-ը խոցել են ԻՊ նավթի մատակարարումները շարունակելու համար» (տեսանյութ)
Փարիզում լրագրողների հետ հանդիպմանը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտնել է, որ Սու–24–ը խոցելու որոշումը Թուրքիայի կողմից կայացվել է նավթի մաքսանենգությունը պաշտպանելու նպատակով, որն արդյունաբերական ծավալներով Սիրիայից Թուրքիա է հասնում։
ՌԴ նախագահի խոսքերով՝ Սիրիայի տարածքում ռուսական ռմբակոծիչը չէր սպառնում Թուրքիային։
«Թեև թուրքական կողմից հայտնում են, որ նախագահ էրդողանը չի կայացրել այդ որոշումը, սակայն դա մեզ համար նշանակություն չունի. հանցավոր գործողության հետևանքով երկու օդաչու զոհվեց՝ հրամանատարը և ծովային հետևակային։ Սու–24–ի խոցումն Անկարայի մեծագույն սխալն էր»։
Պուտինը նշել է, որ ռուսական կողմը լրացուցիչ տվյալներ է ստացել այն բանի, որ ԻՊ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից Թուրքիա արդյունաբերական ծավալներով նավթ է հասցվել։

Су-24 сбили для продолжения поставок нефти ИГ – Путин (видео)
У Москвы есть все основания полагать, что инцидент с российским Су-24 в небе над Сирией напрямую связан с поставками нефти ИГ в Турцию. Об этом в ходе пресс-конференции с журналистами по итогам переговоров на полях климатического саммита в Париже заявил президент России Владимир Путин.
«У нас есть все основания полагать, что решение о том, чтобы сбить наш самолет, было продиктовано желанием обеспечить безопасность этих путей доставки нефти на территорию Турции, как раз к портам, откуда они отгружаются в танкеры», – сказал Путин.
По словам российского президента, Москва получила «дополнительные данные, подтверждающие, к сожалению, что из мест добычи нефти, которые контролируются ИГ и другими террористическими организациями, эта нефть в огромных количествах, в промышленном масштабе поступает на территорию Турции».