Լավրով. «Թուրքիայի՝ նավթի առևտրով զբաղվելու մասին տվյալները կներկայացվեն ՄԱԿ–ին»
Թուրքիայի՝ «Իսլամական պետության» զինյալների հետ նավթի առևտրով զբաղվելու մասին տվյալները կներկայացվեն ՄԱԿ–ին։ Այս մասին, «Россия 24»–ի փոխանցմամբ, Բելգրադում ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը՝ ամփոփելով Սերբիայի ԱԳՆ առաջնորդ Իբիցա Դաչիչի հետ իր բանակցությունները։
Լավրովը շեշտել է՝ ՌԴ–ն քանիցս բարձրաձայնել է Սիրիայում և Իրաքում ահաբեկիչների վերահսկողության տակ գտնվող նավթահանքերից Թուրքիա մատակարարվող նավթի մասին։ Նախարարը խոստացել է, որ բոլոր ապացույցները կտրամադրվեն հետաքրքրված կողմերին։
Արտգործնախարարը նաև հայտարարել է թուրք–սիրիական սահմանի փակման անհրաժեշտության մասին՝ նավթի ապօրինի բիզնեսը կանխելու համար։
«Հարկավոր է ոչ թե երկարատև հետաքննություն սկսել, այլ ընդամենը մեկ քայլ անել»,–ընդգծել է Լավրովը։
Հիշեցնենք՝ ՌԴ ՊՆ փոխնախարար Անատոլի Անտոնովը հայտարարել էր, որ հանցավոր այդ բիզնեսին ներգրավված է Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի ընտանիքը։

Лавров: «Факты о нефтеторговле Турции будут представлены в ООН»
Факты о нефтяных связях Турции и боевиков террористической группировки «Исламское государство» будут представлены официально в ООН. Об этом, как сообщает телеканал «Россия 24», заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции в Белграде по итогам переговоров с главой МИД Сербии Ивицей Дачичем.
Лавров отметил, что Россия неоднократно говорила публично о поставках с захваченных террористами месторождений в Сирии и Ираке за границу, в частности в Турцию. Министр пообещал, что все факты будут предъявлены формально всем заинтересованным сторонам.
Он также заявил о необходимости перекрыть сирийско-турецкую границу для пресечения нелегального нефтебизнеса
«Наверное, надо не столько запустить длительную процедуру расследования, сколько сделать единственный шаг – перекрыть сирийско-турецкую границу», – сказал Лавров.
Напомним, что заместитель министра обороны России Анатолий Антонов заявил, что, по поступившим данным, в преступный бизнес вовлечено высшее политическое руководство страны, президент Эрдоган и его семья.