Թուրքիան հրաժարվել է փակել Սիրիայի հետ սահմանը
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ Թուրքիան չի փակի Սիրիայի հետ սահմանի այն հատվածը, որը վերահսկում է «Իսլամական պետությունը»։ Այս մասին գրում է «Գազետան»՝ «The Hurriyet Daily News»–ին հղումով։
Վարչապետը բացատրել է, որ սահմանը փակելու դեպքում Անկարան այլևս չի կարողանա փախստականներ ընդունել։
«Մենք բարոյական պատասխանատվություն ունենք՝ այդ սահմանից ընդունել փախստականներին։ Նաև ռազմավարական պատասխանատվություն ունենք՝ անվտանգություն ապահովել սահմանին։ Մենք բարձր գին ենք վճարել ԻՊ ահաբեկչական գործունեության դիմաց»,–ասել է Դավութօղլուն։
Վարչապետը հավելել է՝ սահմանը փակելու համար Թուրքիան պետք է ավելի քան 30 հազ զինվոր կանգնեցնի այնտեղ, ինչպես նաև պահակային դիտանոցներ կառուցի յուրաքանչյուր երեք մետրի համար։ Դավութօղլուն նշել է, որ երկրի բյուջեն չի հերիքի նման ծախսերի համար։

Турция отказалась закрыть границу с Сирией
Премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу заявил, что Турция не станет перекрывать границу с Сирией на участке, где ее контролирует группировка «Исламское государство», сообщает «Gazeta.ru» со ссылкой на «The Hurriyet Daily News».
Премьер объяснил отказ тем, что в случае закрытия границы Анкара не сможет принимать беженцев.
«У нас есть моральная ответственность вдоль этой границы – принимать беженцев. У нас есть стратегическая ответственность – обеспечить безопасность на границе. Мы заплатили высокую цену за террористическую деятельность ИГ», – сказал он.
Кроме того, Давутоглу рассказал, что для закрытия границы Турция должна выставить более 30 тыс. солдат и установить сторожевые вышки через каждые три метра. Он пояснил, что бюджет страны не выдержит таких расходов.