Հակառակորդը ձեռնարկել է հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձ. հայկական կողմն ունի մեկ զոհ
Դեկտեմբերի 4-ին՝ ժամը 04:30-ի սահմաններում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Թալիշ) ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման հերթական փորձ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը և կորուստներ պատճառելով` հետ շպրտել իրենց ելման դիրքերը:
Ցավոք, ծավալված մարտերի ընթացքում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1995թ. ծնված Էրիկ Էդիկի Գրիգորյանը:
Բացի հետախուզադիվերսիոն գործողությունից՝ դեկտեմբերի 3-ին և լույս 4-ի գիշերը հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 80 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 /197 արկ/, 82 /43 արկ/ միլիմետրանոց ականանետերից, ՀԱՆ-17 /14 արկ/, ՌԳՊ-7 /1 արկ/ նռնականետերից ու TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանքից /4 արկ/, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 650 կրակոց:
Այս պահի դրությամբ հակառակորդը շարունակում է տարբեր տրամաչափի ականանետային և հրթիռային զինատեսակներից խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը։
ՊԲ առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկվում են պատժիչ գործողություններ` հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար:

Пресечена очередная диверсионная вылазка ВС Азербайджана: погиб армянский солдат
4 декабря в районе 04:30 в северо-восточном направлении (Талиш) линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана противник предпринял очередную попытку диверсионно-разведывательного проникновения. Об этом сообщает Минобороны НКР.
Передовые подразделения Армии обороны НКР вовремя заметили продвижение азербайджанских спецотрядов и отбросили их на исходную позицию, нанеся потери.
К сожалению, в ходе завязавшейся перестрелки смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий АО НКР Эрик Эдикович Григорян, 1995 года рождения.
«Министерство обороны НКР разделяет тяжелую боль утраты и выражает соболезнование семье, родным и сослуживцам погибшего», – говорится в сообщении Минобороны.
Помимо попытки диверсионно-разведывательного проникновения, 3-го и на утро 4 декабря режим прекращения огня на линии соприкосновения был нарушен со стороны противника около 80 раз: из стрелкового оружия различного калибра, а также из 60 и 82 мм минометов и гранатометов типа АГС-17 и РГП-7 и ракетно-артиллерийской установки типа TR-107 в направлении армянских боевых постов было произведено более 650 выстрелов.
В настоящее время противник продолжает нарушать режим прекращения огня с применением минометов различного калибра и ракетного оружия.