Իրանական հետախուզությունը լուսանկարել է ԻՊ նավթային երթուղիները դեպի Թուրքիա
Իրանական հետախուզությունից հայտարարել են, որ լուսանկարել են «Իսլամական պետության» վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից Թուրքիա նավթի տեղափոխման բոլոր հնարավոր երթուղիները։
«Այս ապացույցները կարող են ներկայացվել լրագրողներին և օգտագործվել հեռուստատեսային հաղորդումներում։ Շուտով կարևոր այս նյութերը կդառնան հանրության սեփականությունը»,– իրանական հետախուզական ծառայությունների ներկայացուցիչ Մոհսեն Րեզաիի խոսքերն է մեջբերում «ՏԱՍՍ»–ը։
Րեզաին հավելել է՝ Թեհրանը պատրաստ է այդ փաստերը ներկայացնել նաև թուրքական իշխանություններին։
«Եթե Թուրքիայի կառավարությունը տեղեկատվություն չունի ԻՊ հետ նավթի առևտրի մասին, ապա մենք պատրաստ ենք նրան նման փաստեր տրամադրել»,–հայտարարել է Րեզաին։

Иранская разведка сделала снимки нефтяных маршрутов ИГ
В иранской разведке сообщили, что сделали снимки всех маршрутов возможной транспортировки нефти от террористов «Исламского государства» на территорию Турции, передает ТАСС.
«Эти доказательства могут быть представлены журналистам и использованы в телевещательных программах. Скоро эти важные материалы станут достоянием общественности», – заявил представитель иранских спецслужб Мохсен Резаи.
По словам Резаи, Тегеран готов предоставить эти данные турецким властям.
«Если правительство Турции не располагает информацией о торговле нефтью ИГ в стране, то мы готовы предоставить в его распоряжение подобную информацию», – заявил Резаи.