Ադրբեջանի ԱԳ ղեկավարը մտահոգված է
Մտահոգիչ նշաններ կան, որ Հայաստանը հետաքրքրված չէ հայ-ադրբեջանական, ղարաբաղյան հարցերի խաղաղ կարգավորմամբ։ Ինչպես հաղորդել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը՝ այս մասին հայտարարել է այդ երկրի արտաքին գերատեսչության ղեկավար Էլմար Մամեդյարովը՝ ելույթ ունենալով Բրյուսելում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի խորհրդի նիստի ժամանակ։
«Հայաստանը, ցուցաբերելով ապակառուցողական մոտեցում, շարունակում է խուսափել խաղաղ կարգավորումից և ավելացրել է հրադադարի խախտման դեպքերը։ Անցած հունվարի 25-ին Սոչիում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը հայկական կողմը խնդրեց իրեն 2 շաբաթ ժամանակ տրամադրել 2009թ. դեկտեմբերի վերջին և 2010թ. հունվարի սկսզբին ԵԱՀԿ ՄԽ-ի կողմից Հայաստանին ու Ադրբեջանին ներկայացված Մարդիդյան նորացված սկզբունքների վերաբերյալ որևէ դիրքորոշում արտահայտելու համար։ Անարդյունք եղավ հունիսին Սանտ-Պետերբուրգում կայացած նախագահների այս տարվա վերջին հանդիպումը ևս»,-ասել է Մամեդյարովը՝ հավելելով, թե Հայաստանը մինչև օրս շարունակում է ձգձգել համանախագահներին պատասխանելը։

Глава МИД Азербайджана обеспокоен
Имеются тревожные признаки незаинтересованности Армении в мирном урегулировании армяно-азербайджанского, Карабахского конфликта. Как сообщает пресс-служба МИД Азербайджана, об этом заявил министр иностранных дел Эльмар Мамедъяров, выступая 1 октября в Брюсселе на заседании совета НАТО.
«Армения, демонстрируя деструктивную позицию, продолжает избегать мирного урегулировании и увеличила количество нарушений режима прекращения огня. На прошедшей 25 января в Сочи встрече президентов Азербайджана, Армении и России армянская сторона попросила предоставить ей две недели для озвучивания какой-либо своей реакции по обновленным Мадридским принципам, представленным Азербайджану и Армении со стороны сопредседателей Минской группы ОБСЕ в декабре 2009 - январе 2010 года. Безрезультатной оказалась и последняя в этом году встреча президентов, состоявшаяся в июне в Санкт-Петербурге», - подчеркнул Э. Мамедъяров, добавив, что Армения до сих пор продолжает затягивать с ответом на предложение сопредседателей.