Իրաքը թուրքերին իր տարածքից դուրս հանելու համար դիմել է ՆԱՏՕ–ի ղեկավարին
Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ–Աբադին դիմել է ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղար Ենս Սթոլթենբերգին՝ խնդրելով օգտագործել իր լիազորությունները և ստիպել Թուրքիային դուրս հանել զորքերն Իրաքի հյուսիսային մասից։ Այս մասին, «Գազետայի» փոխանցմամբ, ասվում է վարչապետի պաշտոնական կայքում։
«ՆԱՏՕ–ն պետք է օգտագործի իր հեղինակությունը՝ ստիպելու Թուրքիային հանել իր զորքերն Իրաքի տարածքից»,–Սթոլթենբերգի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ ասել է ալ–Աբադին։
Հիշեցնենք՝ Իրաքը Թուրքիային 48 ժամ էր տվել երկիրը լքելու համար, որից հետո պետք է դիմեր ՄԱԿ ԱԽ–ին։ Բաղդադը հայտարարել էր՝ քուրդ աշխարհազորայիններին ԻՊ դեմ կռվելու համար պատրաստելու պատրվակով Թուրքիան 900–հոգանոց ջոկատ է մտցրել Իրաք։
Ավելի վաղ էլ Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ իր երկիրը Բաղդադի բողոքից հետո «անմիջապես դադարեցրել է զորքեր տեղակայել իրաքյան Բաշիք բնակավայրի շրջանում»։
«Reuters»–ի փոխանցմամբ՝ Չավուշօղլուն ընդգծել է, որ Անկարան հարգում է Իրաքի ինքնիշխանությունը։
«Անթուլյատրելի է ենթադրել, որ Թուրքիան այնպիսի գործողություններ է ձեռնարկում, որոնք կթուլացնեն Իրաքի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, որին մենք մեծ հարգանքով ենք վերաբերվում»,–ասել է նախարարը։

Ирак призвал главу НАТО повлиять на вывод турецких военных из страны
Премьер-министр Ирака Хайдер аль-Абади обратился к генеральному секретарю НАТО Йенсу Столтенбергу с просьбой использовать полномочия, чтобы заставить Турцию вывести войска из северной части страны. Об этом сообщается на официальном сайте министра, передает «Gazeta.ru».
Отмечается, что просьбу Абади выразил в ходе телефонного разговора.
«НАТО должно использовать свой авторитет, чтобы заставить Турцию вывести свои войска с территории Ирака», – говорится в сообщении.
Просьбу Ирак высказал после истечения срока в 48 часов, за который турецкие войска должны были покинуть территорию страны.
Власти Ирака заявили, что под предлогом подготовки бойцов курдских народных отрядов Турция отправила в Ирак отряд из 900 человек. Багдад выразил протест против этого, однако Турция так и не вывела войска.
Ранее глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что страна прекратила развертывание войск в районе иракского населенного пункта Башика сразу после протеста Багдада.