Եվրախորհրդարան. ԻՊ–ն զանգվածային ոչնչացման զենք է ստեղծում
Եվրախորհրդարանի զեկույցի համաձայն՝ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը գիտնականների է հավաքագրում (ֆիզիկոսներ, քիմիկոսներ, ծրագրավորողներ), որոնց հանձնարարություններից մեկը զանգվածային ոչնչացման զենքի մշակումն է հետագա ահաբեկչությունների համար։ Այս մասին գրում է «Գազետան»՝ «Die Welt»–ին հղումով։
«ԻՊ–ն հարյուրավոր մարդկանց է հավաքում արտասահմանից, այդ թվում՝ արևմտյան բուհերի շրջանավարտների՝ ֆիզիկոսների, քիմիկոսների և ծրագրավորողների, որոնք, փորձագետների կարծիքով, կարող են հասարակ նյութերից մահացու զենք ստեղծել»,–հայտարարել է Եվրախորհրդարանի վերլուծաբան Բեատրիս Իմմենքամփը։
Պարբերականը նշում է, որ զինյալների կողմից նոր քայլ կլինի հերթական ահաբեկչության ժամանակ կենսաբանական, միջուկային ու քիմիական զենքի կիրառումը՝ ինքնաշեն ռումբեր, որոնք պարունակում են վտանգավոր նյութեր։
Զեկույցի հեղինակների տվյալներով՝ անհրաժեշտ նյութերն արդեն գաղտնի հասցվել են ԵՄ երկրներ։ Բերվում են այդպիսի նյութերի անհետացման ու գողության հարյուրավոր օրինակներ։
Մասնագետները նշել են՝ առավել վտանգավոր են զարինը, ռիցինը և սիբիրյան խոցը։ Եվրախորհրդարանը հանձնարարել է եվրոպական երկրների կառավարություններին ուշադիր հետևել Սիրիայից վերադարձած մարդկանց և տեղի արմատականներին, որոնք աշխատում են համապատասխան ոլորտներում։
Ավելի վաղ էլ հաղորդվել էր, որ ԻՊ գրոհայինները քիմիական զենքի մշակման համար հատուկ ստորաբաժանում են առանձնացրել։ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ ԻՊ և Մերձավոր Արևելքի մյուս խմբավորումների ահաբեկիչները հասանելիություն ունեն թունավոր նյութերին, այդ թվում՝ իպրիտին։

ИГ пытается создать оружие массового уничтожения
Согласно докладу Европарламента, террористическая группировка «Исламское государство» вербует ученых (физиков, химиков и программистов), одной из задач которых, по мнению экспертов, является разработка оружия массового уничтожения для будущих глобальных терактов. Об этом пишет немецкое издание «Die Welt», передает «Gazeta.ru».
«ИГ набирает сотни человек из-за рубежа, в том числе выпускников западных вузов – физиков, химиков и программистов, которые, как считают эксперты, в состоянии изготовить смертоносное оружие из простых веществ», – заявила аналитик Европарламента Беатрис Имменкамп.
Издание отмечает, что новым шагом террористов может стать теракт, в котором будет использовано биологическое, ядерное и химическое оружие – САмодельные бомбы, содержащие опасные вещества.
«Исламское государство» обладает необходимыми знаниями и привлекает специалистов для использования химических, биологических, радиологических и ядерных веществ в качестве оружия для террористических актов», – сказал директор Центра НАТО по противодействию распространению оружия массового уничтожения Вольфганг Рудишхаузер.
По данным авторов доклада, необходимые вещества уже тайно доставлены на территорию стран Евросоюза. Они приводят сотни случаев их исчезновения и кражи.
Специалисты считают, что наибольшую опасность представляют такие вещества, как зарин, рицин и сибирская язва. Европарламент рекомендует правительствам европейских стран внимательнее изучить людей, вернувшихся из Сирии, и местных радикалов, работающих в соответствующих областях.
Ранее сообщалось, что боевиками террористической группировки «Исламское государство» было создано отдельное подразделение специально для разработки химического оружия. Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что у террористической организации «Исламское государство» и других группировок на Ближнем Востоке есть доступ к отравляющим веществам, в том числе к иприту.