ԱՄՆ պաշտոնյա. «ԻԼԻՊ–ը մաքսանենգ նավթից 500 մլն դոլարի եկամուտ է ստացել»
Ամերիկյան կառավարության գնահատականով՝ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումն ավելի քան 500 մլն դոլարի եկամուտ է ստացել սև շուկայում նավթի վաճառքից։ Ինչպես տեղեկացնում է «vestifinance.ru»–ն, այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարի տեղակալի պաշտոնակատար Ադամ Զուբինը լոնդոնյան «Chatham House» վելուծական կենտրոնում իր ելույթի ժամանակ։
Նա ընդգծել է, որ ԻԼԻՊ–ը հարուստ խմբավորում է. գողացված գումարը, ընդհանուր առմամբ, կարող է կազմել ավելի քան 1,5 մլրդ դոլար:
«Մեր տվյալներով՝ ԻԼԻՊ–ը կարողացել է 500 մլն–ից մինչև 1 մլրդ դոլար հափշտակել Իրաքի և Սիրիայի բանկային պահոցներից։ Բացի այդ, խմբավորումն իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում այս կամ այն կերպ միլիոնավոր դոլարների թալան է իրականացրել»,–ավելացրել է Զուբինը։

ИГ получила $500 млн от контрабанды нефти – замминистра финансов США
По оценкам американских властей, террористическая группировка «Исламское государство», смогла получить более $500 млн от продажи нефти на черном рынке, сообщает «Reuters».
Исполняющий обязанности заместителя министра финансов США Адам Зубин в своем выступлении в британском аналитическом центре по международным отношениям Chatham House заявил о том, что ИГ является «богатой группировкой».
Зубин отметил, что общий объем награбленных террористической группировкой денег может составлять более $1,5 млрд.
«По нашим данным, ИГ получила более $500 млн от продажи нефти на черном рынке. Группировка смогла захватить средства в размере от $500 млн до $1 млрд из банковских хранилищ в Ираке и Сирии. Кроме того, теми или иными способами группировка также ограбила население на подконтрольных ей территориях на миллионы долларов», – добавил он.