Բլեեր. «Եթե Քադդաֆիի հետ գործարքը չլիներ, ԻՊ–ն այժմ քիմիական զենք կունենար»
Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Թոնի Բլեերը հայտարարել է, որ եթե 2004–ին գործարք չկայանար Լիբիայի առաջնորդ Մուամմար Քադդաֆիի հետ, ապա Լիբիայի «Իսլամական պետության» զինյալներն այսօր զանգվածային ոչնչացման զենք կունենային։ Այս մասին գրում է «Գազետան»՝ «The Guardian»–ին հղումով։
2004–ին Բլեերը պայմանավորվածություն էր ձեռք բերել լիբիացի առաջնորդի հետ, ըստ որի՝ Լիբիայից հանվում էր միջազգային մեկուսացումը՝ Քադդաֆիի՝ քիմիական զենքից հրաժարվելու դիմաց։
«Հակառակ դեպքում Լիբիան կշարունակեր հովանավորել ահաբեկչությունը, քիմիական ու միջուկային զենքի մշակումը և մեկուսացված մնալ միջազգային հանրությունից»,–ասել է Բլեերը։

Блэр: «Если бы не сделка с Каддафи в 2004 году, у ИГ сейчас было бы химоружие»
Экс-премьер Великобритании Тони Блэр заявил, что если бы не договор с Муаммаром Каддафи в 2004 году, то у боевиков «Исламского государства» в Ливии сейчас было бы оружие массового поражения, передает «Gazeta.ru» со ссылкой на «The Guardian».
В 2004 году Блэр достиг договоренности с ливийским лидером, согласно которому с Ливии снималась международная изоляция, а Каддафи отказывался от химического оружия.
«В ином случае мы бы имели ситуацию, в которой Ливия продолжила бы спонсировать терроризм, продолжила бы разрабатывать химическое и ядерное оружие и продолжила бы быть изолированной от международного сообщества», – заявил Блэр.