ԱՄՆ–ը պատրաստվում էր Ասադի տապալմանը դեռ 10 տարի առաջ (տեսանյութ)
Ասադի ու Սիրիայի դեմ ԱՄՆ–ը սկսել էր «սրել դանակները» դեռ 10 տարի առաջ։ Ուշագրավ է, որ հակասիրիական այդ արշավին էին ներգրավվել նաև թուրքերն ու սաուդցիները։
«vestiru»–ի փոխանցմամբ՝ դրա համար դիվանագիտական «քող» ծառայեց վտարման մեջ գտնվող կառավարությունը՝ հապճեպ ձևավորված Եվրոպայում բնակվող սիրիացիներից։ Ասադին հրապարակային ձևով դավաճանելու համար Սիրիայի նախկին փոխնախագահ Աբդել Հալի Հադդամին, որը 2005-ից ապրում է փարիզյան շքեղ վիլլայում, ավելի քան 30 մլն դոլար էր վճարվել։
2011–ին իսրայելական հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Հադդամն անկեղծորեն խոստովանել է, որ գումարներ է ստանում ԱՄՆ–ից ու Եվրոպայից՝ Ասադին տապալելու համար։
Հադդամը, որը բարեկամական կապեր ուներ Սաուդյան Արաբիայի թագավորի հետ, 9 տարի առաջ Բրյուսելի հյուրանոցներից մեկում պայմանագիր է կնքել «Մահմեդական եղբայրների» հետ. կողմերը որոշել են միասին զավթել Սիրիայի իշխանությունը։ Դրանից 2 օր անց իսլամականների ներկայացուցիչները ջերմ ընդունելություն գտան Թուրքիայի քաղաքական գործիչների և խորհրդարանականների կողմից։ Թուրքիայի վարչապետն այն ժամանակ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն էր, որին հետագա նախագահական ընտրություններում օգնեց հաղթել Սաուդյան Արաբիայի տրամադրած 10 մլն դոլարը։
Բրյուսելյան հանդիպման կազմակերպիչներից մեկի՝ Ֆրանսիայի հետախուզության նախկին աշխատակից Քլոդ Մոնիքեի խոսքերով՝ իսլամականների հետ գործարքի գինը վճարել էր ԱՄՆ–ը։
«vestiru»–ի հետ էքսքլյուզիվ հարցազրույցում Մոնիքեն պատմել է Սիրիայում արևմտյան հատուկ ծառայությունների աշխատանքի մասին. «Զինյալներին պատրաստում էին, ցամաքային գործողությունների համար հատուկջոկատայիներ առաքում, ֆինանսավորում, քաղաքականապես աջակցում և զինում։ Այդկերպ էին արևմտյան երկրներն Ասադի դեմ ընդդիմություն պատրաստում։ Թուրքիան անում էր նույնը, դեռ ավելին՝ օգնում էր վիրավոր զինյալներին»։
Ֆրանսիացի հետախույզը չի բացառում՝ Սիրիայում ներկայումս թուրք հետախույզների ստորաբաժանում կա, որը կռվում է քրդերի դեմ՝ այդպիսով օգնելով ԻԼԻՊ–ին։
«Թուրքական հատուկ ծառայությունները, ԿՀՎ–ն և Սաուդյան Արաբիան... նրանք բոլորն էլ միջամտեցին գործին։ Սակայն գլխավոր խաղացողն ԱՄՆ ԿՀՎ–ն էր։ Պատրաստությունն իրականանում էր Թուրքիայի գաղտնի բազաներում. ապագա ահաբեկիչների հետ աշխատում էին թե՛ ԿՀՎ մասնագտները և թե՛ թուրքերը։ Այնպես որ, ԻԼԻՊ–ն աշխարհի մի քանի հետախուզական ծառայությունների պտուղն է»,–պատմում է գրող, լրագրող, քաղաքագետ Ուիլյամ Էնդգալը։
2011-ի սկզբին Սիրիական ազատ բանակն ընդամենը 100 մարդուց էր բաղկացած և ռեալ ուժ չէր ներկայացնում։ Նույն տարում ԱՄՆ ԿՀՎ ղեկավար Լենո Փանեթթան ժամանեց Անկարա, որտեղ հանդիպեց թուրքական հետախուզության ղեկավար Հաքան Ֆիդանի հետ։ Էրդողանին մոտ կանգնած աղբյուրներից մեկն այդ ժամանակ գրեց, որ խոսքը Բաշար Ասադին հեռացնելու ծրագրերի մասին էր։ Հենց այդ ժամանակ էլ հորիզոնում հայտնվեց ԻԼԻՊ–ը։
Արագ հեղաշրջում իրականացնել չհաջողվեց։ Սիրիական բանակը չդավաճանեց Ասադին, էլիտան երես չդարձրեց իր նախագահից, որքան էլ փորձեցին կաշառել Անկարայի՝ Քաթարի և Սաուդյան Արաբիայի դաշնակիցները։ Այդ ժամանակ էլ թուրքերը որոշեցին իրենք իրենց դեմ հարձակում կազմակերպել, ապա դրա համար մեղադրել Դամասկոսին։

США готовились свергнуть Асада еще 10 лет назад (видео)
Свержение Асада извне начали готовить больше 10 лет назад. Как сообщает «Vesti.ru», дипломатическим прикрытием стало наспех сколоченное из живущих в Европе правительство в изгнании. Его возглавил бывший вице-президент Сирии Абдель Халим Хаддам. За публичное предательство Асада, по некоторым данным, ему заплатили больше 30 миллионов долларов.
С 2005-го он живет на роскошной вилле в 16-м округе Парижа. В интервью израильскому телеканалу в 2011-м открыто говорит, что получает деньги из США и Европы на свержение Асада.
Связанный родственными узами с королем Саудовской Хаддам 9 лет назад подписал в одном из фешенебельных отелей в Брюсселе договор с «Братьями мусульманами» о захвате власти в Сирии. За два дня до этого представители исламистов были в Турции, где их очень тепло принимали ведущие политики и парламентарии. Премьером тогда был Реджеп Эрдоган.
По словам бывшего сотрудника французской военной разведки Клода Монике, деньги на сделку с исламистами и освещение этого в европейских СМИ дал Пентагон.
В эксклюзивном интервью телеканалу «Россия» он рассказывает о работе западных спецслужб в Сирии: «Я сейчас говорю о британцах, французах и американцах. Шло обучение боевиков, для работы на земле посылали силы спецназа, было финансирование, политическая поддержка и снабжение оружием и боеприпасами. На этом строилась работа западных стран с оппозицией Асаду. Турция делала все то же самое, плюс – оказывала помощь раненым боевикам».
При этом он не исключил, что сейчас в Сирии действуют специальные подразделения Турции, которые борются с курдами, по сути, помогая тем самым ИГ.
«Турецкие спецслужбы, ЦРУ, Саудовская Аравия – все приложили руку. Но главным игроком было ЦРУ — это они последние несколько лет готовили рекрутеров со всего мусульманского мира. Происходило это на секретных базах в Турции, с будущими террористами там работали и специалисты ЦРУ, и сами турки. Так что, ИГ – это плод работы разведок нескольких стран мира», – говорит Уильям Энгдаль, писатель, журналист, политолог, автор книги «Священные войны западного мира».
В начале войны в 2011-м Свободная сирийская армия была чуть больше 100 человек и не представляла из себя реальной силы на земле, ее создали только лишь для показа в западных СМИ. В том же году глава ЦРУ Леон Панетта секретно прибыл в Анкару, где на протяжении пяти дней общался с главой турецкой разведки Хаканом Фиданом. Один из приближенных к Эрдогану людей написал тогда, что речь шла о том, как убрать Башара Асада. И уже тогда на горизонте появилось ИГ.
Быстрого переворота не получилось. Сирийская армия не предала президента Асада, элита от него не отвернулась, как ни пытались купить остальных чиновников союзники Анкары из Катара и Саудовской Аравии. И тогда турки решили инициировать нападение на самих себя, членов НАТО, а потом свалить все на Дамаск.