Հարցազրույց ՀՌԱԿ փոխատենապետ Էդվարդ Անտինյանի հետ
-Այդ հանդիպումը կարելի է գնահատել ընդամենը հերթական, քանի որ, ինչպես և սպասվում էր, վճռորոշ ոչինչ տեղի չունեցավ: Այն, որ համանախագահները գոհ են հանդիպումից, ինքնըստինքյան դրական է, քանի որ բանակցությունների դադարեցման այլընտրանքը պատերազմն է, հատկապես այն պատճառով, որ ներկայիս իրողությունն արդյունք է պատերազմի: Հայկական կողմը ներկայումս ունի հնարավորինս առավելագույնը, և ստատուս քվոյի ցանկացած փոփոխություն, այսպես թե այնպես, ի վնաս հայկական կողմի է, քանի որ անգամ Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը փաստացի ունենք, և ոչ մի կերպ չենք էլ ակնկալում, որ Ադրբեջանը կհամաձայնվի դե յուրե անկախությանը: Իսկ ժամանակը տվյալ պարագայում աշխատում է փոփոխական հաջողությունների ռեժիմով մե՛կ hօգուտ մեզ, մե՛կ ի վնաս: Եվ դա մեծապես պայմանավորված է աշխարհաքաղաքական ու տարածաշրջանային զարգացումներով, ոչ թե իշխանությունների դիվանագիտական ճկունությամբ կամ ապաշնորհությամբ: Այո՛, տարածաշրջանում նոր զարգացումների սկիզբն արդեն ազդարարված է, և դա արտահայտվելու է թե՛ ղարաբաղյան հարցի կարգավորման գործընթացի ակտիվացմամբ, թե՛ հայ-թուրքական հարաբերությունների ուղղությամբ կատարվող քայլերի տեսքով, թե՛ Իրանի նկատմամբ հավանական պատժամիջոցների կիրառմամբ և թե՛ Ռուսաստանի դերի փոփոխությամբ:
-Որքանո՞վ եք հնարավոր համարում առաջիկայում շրջանակային համաձայնագրի  ստորագրումը։
-Որքան էլ Հայաստանի իշխանությունները կտրականապես հերքեն ղարաբաղյան հարցի կարգավորման կապը հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման հետ, այնուամենայնիվ, դա ակնհայտ է, և ուղղակիորեն դրսևորվում է մեր երկու հարևանների սերտ համագործակցությամբ: Այնպես որ ղարաբաղյան բանակցությունները պետք է տեղից շարժել, որպեսզի Թուրքիան կարողանա ձերբազատվել Ադրբեջանի եղբայրական շանտաժից, քանի որ այս արձանագրությունները Թուրքիայի համար պարզապես նվեր են, և չվավերացնելը կլինի նրանց համար ուղղակի ձախողում: Այդ իսկ պատճառով ղարաբաղյան հարցի կարգավորման գործընթացը պետք է գոնե դրական գործընթացի իմիտացիա ապահովի, որպեսզի Թուրքիան վավերացնի արձանագրությունները: Իրավիճակը մոտավորապես նման է նրան, որ հայկական կողմն օգնեց ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային Ցեղասպանության ճանաչման հարցում խուսափել իր նախընտրական խոստումից: Այնպես որ առաջիկայում շոշափելի առաջընթաց հնարավոր չէ ակնկալել ղարաբաղյան հարցի կարգավորման հարցում, բայց Ադրբեջանի համար հուսադրող հեռանկարներ, այնուամենայնիվ, հայկական կողմը կապահովի տարածաշրջանային գործընթացների տրամաբանությունը չխաթարելու նպատակով:
-Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք մյունխենյան հանդիպումից առաջ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հնչեցրած սպառնալիքները, որ եթե այս բանակցություններն անարդյունք լինեն, ապա Ադրբեջանը կդիմի ռազմական գործողությունների։ Համարժե՞ք էր արդյոք հայկական կողմի արձագանքն այդ սպառնալիքին։
-Իլհամ Ալիևի այդ հոխորտանքն ուղղված էր Մինսկի խմբի միջնորդներին, միջազգային հանրությանը, Թուրքիային, Ադրբեջանի հասարակությանը, մի խոսքով՝ բոլորին և միայն ամենավերջին հաշվով՝ Հայաստանին, քանի որ այդ ագրեսիվ կեցվածքի ու այն կյանքի կոչելու իրական հնարավորությունների մասին հայկական կողմը կյանքի բերումով մեծապես տեղեկացված է: Այնպես որ առանձնապես կարիք էլ չկա կշռել, թե որքանով էր հայկական կողմի պատասխանը համարժեք ասվածին, քանի որ պատասխանի ուժգնությունն ուղղակիորեն պայմանավորված է ասվածի լրջությամբ:

Интервью с заместителем  руководителя Либерально-демократической партии Армении Эдвардом Антиняном
- Эту встречу можно оценить, просто как очередную, поскольку, как и ожидалось, ничего решающего не произошло. То, что сопредседатели довольны встречей, само собой положительно, поскольку альтернативой прекращения переговоров - война, особенно по той причине, что нынешняя реальность является результатом войны. Армянская сторона ныне имеет по возможности максимальное, и любое изменение статус-кво, так или иначе, во вред армянской стороне, поскольку имеем даже фактическую независимость Нагорного Карабаха, и каким-либо образом не надеемся, что Азербайджан согласится на де-юре независимость.  А время на данный момент работает в режиме переменчивых успехов то в пользу нас, то во вред нам. И это в большой мере зависит от геополитических и региональных развитий, а не от дипломатической гибкости или бесталанности властей. Да, начало новых региональных развитий уже провозглашено, и это будет выражаться как активизацией процесса урегулирования карабахской проблемы, так и в виде шагов, происходящих в направлении армяно-турецких отношений, применения возможных санкций в отношении Ирана, так и изменения роли России.
- Насколько возможным считаете подписание в ближайшее время рамочного соглашения?
- Как бы власти Армении категорически не отрицали связь вопроса урегулирования карабахской проблемы с  установлением армяно-турецких отношений, тем не менее, это очевидно и просто проявляется тесным сотрудничеством наших двух соседей. Так, что необходимо двинуть с места карабахские переговоры, чтобы Турция смогла освободиться от братского шантажа Азербайджана, поскольку эти протоколы для Турции просто подарок и их не ратификация для них будет просто провалом. По этой и причине процесс урегулирования карабахской проблемы должен обеспечить имитацию положительного процесса, чтобы Турция ратифицировала протоколы. Ситуация примерно похожа на то, что армянская сторона помогла президенту США Бараку Обаме избежать своего предвыборного обещания в вопросе признания Геноцида. Так, что в ближайшее время невозможно ожидать ощутимого продвижения   в вопросе урегулирования карабахской проблемы, однако, тем не менее, армянская сторона обеспечит  обнадеживающие перспективы для Азербайджана с целью не нарушения логики региональных процессов.
- Как бы Вы оценили угрозы, озвученные президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым перед встречей в Мюнхене, что если эти переговоры будут безрезультатными, то Азербайджан прибегнет к военным действиям? Равноценна была реакция армянской стороны на эти угрозы?
- Эта бравада Ильхама Алиева была направлена посредникам Минской группы ОБСЕ, международному сообществу, обществам Турции и Азербайджана, одним словом всем, и лишь в последнюю очередь Армении, поскольку об агрессивной позиции и реальных возможностях ее претворения в жизнь армянская сторона, судя по своей практике, в большей мере информирована. Так что, нет особой надобности взвешивать, насколько равноценным был ответ на сказанное, поскольку сила ответа  прямым образом обусловлена серьезностью сказанного.