Շիրակ Թորոսյանի հարցը Հայաստանի և Վրաստանի ԱԳ նախարարները քննարկե՞լ են
«7օր»-ի հարցին՝ «ՀՀ-ի և Վրաստանի ԱԳ նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի ու Գրիգոլ Վաշաձեի հանդիպման ժամանակ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանի հարցը քննարկվե՞լ է արդյոք», ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը պատասխանել է.
-Հայ-վրացական օրակարգի բոլոր հարցերը քննարկվել են։
Ինչ վերաբերում է քննարկման արդյունքներին, ապա Տ. Բալայանը նշել է, որ եթե արդյունքներ լինեին, կիմանայինք։ Իսկ թե ե՞րբ կարելի է սպասել արդյունքների, նա խորհուրդ է տվել հարցնել վրացիներին։
Այս կապակցությամբ «Ջավախք» հայրենակցական միության նախագահ Շիրակ Թորոսյանը «7օր»-ին ասել է, թե ինքը տեղյակ չէ՝ քննարկում տեղի է ունեցե՞լ, թե՞ ոչ։
-Մեր արտգործնախարարության ներկայացուցիչներն ինձ հավաստիացրել են, որ ցանկացած առիթի դեպքում այդ հարցը քննարկվում է,-ասել է Շիրակ Թորոսյանը և հավելել, որ առողջ տրամաբանության տեսանկյունից արդյունքներ միանշանակ ակնկալում է, սակայն եթե նայվի այն տեսանկյունից, որով վրացական իշխանություններն են առաջնորդվում, ինքը դժվարանում է որևէ ակնկալիք ունենալ։

Обсуждали ли главы МИД Армении и Грузии вопрос Ширака Торосяна?
В ответ на вопрос «7or» о том, обсуждали ли главы МИД Армении и Грузии Эдвард Налбандян и Григол Вашадзе  вопрос о запрете на въезд Ширака Торосяна в Грузию, пресс-секретарь главы МИД Армении Тигран Балаян отметил:
«Обсуждались все вопросы, стоящие на повестке дня армяно-грузинских отношений».
Относительно результатов обсуждений, по словам Балаяна, если бы результаты были, то мы узнали бы об этом. А на вопрос о том, когда можно ждать результатов, он посоветовал спросить у грузин.
В связи с этим, председатель земляческого союза «Джавахк» Ширак Торосян заявил «7or», что он не в курсе, прошло ли обсуждение.
«Представители нашего МИД заверили меня в том, что этот вопрос обсуждается в любом случае», - сказал Торосян, добавив, что с точки зрения здоровой логики, он однозначно ждет результатов, однако, с точки зрения, которой руководствуются грузинские власти, он затрудняется связывать какие-либо ожидания.