ՀՀ ՊՆ մամլո խոսնակ. «Սա պատերազմական իրավիճակ է»
ՀՀ ՊՆ մամլո խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն այսօր հրավիրված ասուլիսում նշել է, որ շփման գծում այս գիշեր իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է եղել, և հույս հայտնել, որ այն ավելի չի լարվի։
Տանկը առաջնագծում չի գտնվում. այն հատուկ բերվում է դիրք: Ադրբեջանական կողմն այս տարի օգտագործում է իր ողջ սպառազինությունը: Տեսնելով՝ չեն կարողանում ինչ-որ արդյունքի հասնել, խոշոր տրամաչափի զենքեր են կիրառում: Զինամթերքի տեսակ չկար, որ չկիրառվեր: Ի դեպ, մենք կարող ենք 10 արկին 1 արկով պատասխանել և ավելի դիպուկ,-ընդգծել է Ա. Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ շփման գծում առկա լարվածության աճն ու ադրբեջանական դիվերսիոն գործողությունները հիմնականում ունենում են քաղաքական դրդապատճառներ, օրինակ՝ Սարգսյան-Ալիև հանդիպումը, Ադրբեջանի ներքաղաքական տարբեր զարգացումները, հայ հանրության վրա ազդելու նպատակը:
Նա նշել է, որ տարբեր տեղեկություններով՝ 2015թ. ադրբեջանական կողմի կրած զոհերի թիվն անցնում է 210-ից։
–Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ սա պատերազմական իրավիճակ է։ Խնդրում եմ՝ ձեր տերմինաբանության մեջ չօգտագործել «հրադադարի խախտում» արտահայտությունը, որովհետև հրադադարի խախտում մենք այլևս չունենք. հակառակորդն ավելի լուրջ բաներ է ուզում անել, որը նրա մոտ չի ստացվում,-հավելել է Ա. Հովհաննիսյանը:

Пресс-секретарь Минобороны РА: «Ситуацию можно охарактеризовать как военную»
Ситуацию на границе с Азербайджаном можно охарактеризовать только как военную. Об этом сегодня заявил пресс-секретарь Минобороны Армении Арцрун Ованнисян, добавив, что сегодня ночью ситуация на линии соприкосновения была относительно спокойной.
«Танки на передовой не находятся – они специально выводятся на позиции. В этом году Азербайджан использует весь свой арсенал. Они пытаются пойти на серьезные действия, регулярно увеличивают калибр используемого вооружения вплоть до применения танков и гаубиц Д-30, поскольку предыдущими средствами, несмотря на понесенные армянской стороной потери, они не достигают результата. Их действия обречены на провал и наталкиваются на более мощный контрудар», – отметил Ованнисян.
По его словам, напряженность на линии соприкосновения и диверсионные действия Азербайджана в основном имеют политические мотивы, например, встреча Саргсян-Алиев, различные внутриполитические развития в Азербайджане, желание воздействовать на армянское общество.
Пресс-секретарь Минобороны Армении сообщил, что, по различным данным, число жертв с азербайджанской стороны в 2015 году превышает 210 человек.
«Ни для кого не секрет, что эта ситуация военная. Прошу вас больше не использовать выражение «нарушение режима прекращения огня», так как противник хочет предпринять более серьезные шаги, но ему это не удается», – добавил Ованнисян.