ԼՂՀ պատգամավոր. «Խնդիրն այն է, թե որտե՞ղ է աշխատում փաստահավաք խումբը»
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների մուտքին Ադրբեջանից Արցախ՝  ԼՂՀ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Սարգսյանն ասել է, թե ինքն ավելի շատ ուշադրություն է դարձնում այլ հանգամանքի.
-Երբ իրենք առաջին անգամ դա արեցին, նշեցին, որ  շփման գծով են մտել։ Սա է վտանգավորը, այսինքն ոչ թե ԼՂՀ սահմանով, այլ շփման գծով։ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները կամաց-կամաց փորձում են թեքել հարցը սուբյեկտիվ առումով։ Այսինքն իրենք այնպիսի հայտարարություններ են անում, որ իրավիճակը հանգիստ պահելու փոխարեն թեքում են դեպի լարվածություն։ Օրինակ, նրանք նշում են, թե պետք է դիտարկում կատարեն Ղարաբաղի հարակից տարածքներում, ինչը ԼՂՀ Սահմանադրության կոպիտ խախտում է, և նման հայտարարություն անելն արդեն լուրջ բան է։
Նա նշել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների այդ հստակ քայլերը պայմանավորված չեն Արցախի ժողովրդի կարծիքով. «Ի՞նչ է նշանակում խոսել հարակից տարածքների կամ շփման գծի մասին և պարզապես թողնել թղթի վրա։ Սուբյեկտիվիզմն արդեն հստակ նկատվում է այստեղ»։
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ փաստահավաք դաշտային առաքելության նշանակությանը՝ Արմեն Սարգսյանը «7օր»-ին ասել է, թե եթե գործընթացը նոր փուլ է մտնում, բնական է, որ որոշ հարցեր ավելի խորությամբ են փորձում ուսումնասիրվել, սակայն խնդիրն այլ է.
-Խնդիրն այն է, թե որտե՞ղ է աշխատում փաստահավաք խումբը։ Այսինքն փաստահավաք խումբը կարող է աշխատել Լեռնային Ղարաբաղի Հանարապետության այն տարածքներում, որոնք ազատագրվել են և վերաբնակեցվում են, բայց փաստահավաք խումբը չի կարող աշխատել Ղարաբաղին հարակից տարածքներում։ Եթե Ղարաբաղի հարակից տարածքներն են, ո՞վ է պաշտպանելու իրենց անվտանգությունը. սա է խնդիրը, ոչ թե աշխատանքն է խնդիրը։

Депутат НКР: «Проблема в том, где работает группа по сбору фактов»
Говоря о въезде сопредседателей МГ ОБСЕ в Арцах из Азербайджана, депутат АРФД НС НКР Армен Саркисян заявил, что он больше внимания обращает на другое обстоятельство:
«Когда они впервые сделали это, они отметили, что вошли через линию соприкосновения. Именно в этом вся опасность. То есть не через границу НКР, а через линию соприкосновения. Сопредседатели МГ ОБСЕ постепенно пытаются повернуть вопрос на субъективный ракурс. Это означает, что они делают такие заявления, которые, вместо сохранения ситуации в спокойном русле ведут к напряженности. Например, они говорят, что нужно провести мониторинг на прилегающих к НКР территориях, что является грубым нарушением Конституции НКР, а выступление с подобными заявлениями уже серьезное дело».
Он отметил, что эти четкие шаги сопредседателей МГ ОБСЕ не обусловлены мнением народа НКР. «Что означает  говорить о прилегающих территориях и  линии соприкосновения и просто оставлять все это на бумаге. Здесь уже явно замечается субъективизм».
Говоря о значении полевой миссии ОБСЕ по сбору фактов, Армен Саркисян сказал «7or», что если процесс входит в новый этап, то, естественно, что определенные вопросы пытаются изучить более глубоко, однако проблема в другом:
«Проблема в том, где работает группа по сбору фактов. То есть, группа может работать на тех территориях НКР, которые были освобождены и сейчас заселяются, но группа не может работать на прилегающих к Карабаху территориях. Если будут работать на прилегающих к Карабаху территориях, то кто будет обеспечивать их безопасность? Проблема в этом, а не в работе».